Alergia niewątpliwie potraf bardzo utrudnić życie, zwłaszcza kiedy dotyka naszych najmłodszych. Zazwyczaj w takiej sytuacji cała rodzina musi zmienić swoje nawyki oraz tryb życia. Przeważnie trzeba pozbyć się z otoczenia alergenów i otoczyć naszego maluszka specjalną ochroną i opieką. Dlaczego tak jest? Skąd się bierze alergia? Organizm dziecka traktuje alergeny jako wroga  zaczyna z nim walczyć. Walka jednak jak to każda walka nie pozostaje bez wpływu na otoczenie i dziecko zaczyna mieć objawy, które zazwyczaj skutecznie komplikują i uprzykrzają życie carów dziecka jak i rodziców.

Alergie u dzieci

Czym jest alergia? W największym skrócie jest to reakcja obronna systemu immunologicznego, który po kontakcie z alergenem zaczyna się bronić. Alergeny zazwyczaj są substancjami obojętnymi dla zdrowia człowieka. Alergia z jednej strony może być dziedziczona i przekazywana przez rodziców na dziecko, z drugie jednak strony zdarzają się sytuację, że pomimo braku alergików w rodzinie nasze dziecko ma alergie.

Najczęściej w przypadku alergii u dzieci odpowiedzialne są alergeny wziewne. Do nich zaliczymy między innymi roztocza, czyli podstawowy składnik kurzu. Jednak to oczywiście nie wszystko. Uczulić naszego malucha mogą również pyłki podczas gdy kwitną kwiaty oraz drzewa. Do tego znane alergeny, które działają na dzieci to kontakt z sierścią zwierząt niektórych zwierząt domowych jak i również pleśń.

Dzieci mają symptomy alergii typowe dla alergii pokarmowych. Zazwyczaj reakcja alergiczna wywoływana jest przez mleko krowie i jajka kurze, które występują w wielu produktach dla dzieci. Do alergenów zaliczymy również orzechy, owoce morza, pszenica oraz niektóre leki (np. antybiotyki)[. Wśród alergenów, które przyczyniają się do dolegliwości pociech, wymienia się także substancje chemiczne obecne w kosmetykach i proszkach do prania (tzw. alergia kontaktowa).

Jeżeli chodzi o symptomy dziecięcej alergii to zazwyczaj zaliczymy do nich kichanie oraz katar, zatkany nos. Do teg często dochodzi łzawienie oraz zaczerwienione oczy. Te ostatnie są symptomami alergii wziewnych. W przypadku alergii na pokarmy symptomy i objawy będą wyglądały inaczej. Do najczęstszych symptomów wówczas zaliczymy pieczenie gardła, swędzenie skóry czy też wysypkę.

Zapalenie zatok spowodowane alergią

Alergiczne zapalenie zatok niewątpliwie nie jest niczym przyjemny dla dorosłego a co dopiero mówić o małym dziecku. Podczas zapalenie zatok musimy liczyć się z takimi przypadłościami jak zatkany nos, ból zatok, uporczywy katar z dużą ilością wydzieliny z nosa. To wszystko są objawy alergicznego zapalenia zatok. Na alergiczne zpalenie zatok składają się dwie współistniejące ze sobą choroby alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa oraz zapalenia zatok przynosowych. Zapalenie to rozwija się z powodu działania czynnika uczulającego na nasza organizm, podczas kiedy go wdychamy i narażamy na kontakt z tym alergenem naszą nadwrażliwą śluzówkę w jamie nosa. Oprócz tego w przebiegu zapalenia zatok mogą pojawić się również inne dolegliwości. Między innymi takie jak jak obrzęk i swędzenie nosa, ból głowy, gardła, kaszel.

Warto wiedzieć, że problemy z alergią mogą mieć charakter występowania zarówno całoroczny jak i również sezonowy. To czy jest to uczulenie sezonowe czy też całoroczne ma duży wpływ na wszystkich domowników, jeżeli wiemy co jest alergenem to zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć z tym schorzeniem.

Problemy z alergią bywają różne i różne musimy wprowadzać ograniczenia. Bardzo często jest tak, że nie możemy trzymać w domu zwierzaka, równie często spotykanym sposobem jest to, że należy zapewnić dla naszego dziecka specjalną pościel. Również ważne jest planowanie czasu wyjazdu i miejsca na wakacje ze wglądu na pylenie różnych drzew i traw.

Jak ulżyć cierpiącym maluchom?

Na szczęście nie jesteśmy całkiem bez szans w walce z alergiami i objawy alergii możemy łagodzić. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ograniczeni kontaktu naszego dziecka z uczulającym go alergenem, oczywiście najlepiej ograniczyć tego rodzaju kontakty do zera. Jeżeli problemem są roztocza to trzeba pozbyć się siedliska kurzu: koce, zasłony, dywany itp. Specjalna pościel i materac pomogą ustrzec malucha przed roztoczami.

W przypadku alergii pokarmowych oczywiście koniecznym rozwiązaniem będzie zmiana diety, to zazwyczaj jest zmiana która wpływa na całą rodzinę. Dlaczego? Z prostej przyczyny, jeżeli dziecko będzie uczulone na mleko to będzie mu bardzo przykro jak jego rodzeństwo będzie przy jednym stole opijało się kakao lub zajadało deserami mlecznymi.

Sposoby na alergię u dzieci

Radzenie sobie z alergią, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci nie jest proste, bo zazwyczaj nie chcą one przyjmować specjalnych lekarstw. Warto jest poszukać takich, które przeznaczone są dla najmłodszych. Przyjazna forma tabletek powoduje, że można je rozpuścić lub rozpuszczają się w buzi. Wtedy dziecko chętniej sięga po takie tabletki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here