Bezpłodność i niepłodność

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Wiele osób, które mają problem z poczęciem dziecka zastanawia się, kiedy można mówić o niepłodności. Według przyjętej definicji niepłodność diagnozuje się w momencie, kiedy dojrzałe ciało jest niezdolne do poczęcia przez rok podejmowanych prób, oczywiście bez stosowania antykoncepcji. W większości wypadków Jeżeli czas jest krótszy, to lekarze niechętnie ingerują w siły natury.

Rozróżnić możemy niepłodność pierwotną oraz wtórną. Niepłodność pierwotna jest diagnozowana w sytuacji, kiedy kobieta nigdy nie była w ciąży. O niepłodności wtórnej powiemy w sytuacji, Jeżeli kobieta Już przynajmniej jeden raz przeszła ciążę, bez znaczenia jest to, w jaki sposób ciąża została zakończona ( poród, poronienie czy też aborcja).

Zdolności zarówno do zapłodnienia jak i do zajścia w ciążę są bardzo zróżnicowane. Niektóre kobiety potrafię zajść w ciążę nawet podczas wydawałoby się najbezpieczniejszych dni lub używając środków antykoncepcyjnych. Podobnie jest w przypadku mężczyzn. Mogą oni mieć wysoką lub niską zdolność rozrodcza. Według naukowców płodność jest dziedziczna.

Wszelkiego rodzaju badania pokazują, że im jesteśmy starsi tym trudniej jest zajść w ciążę. Według badań kobiety w wieku poniżej 35 roku życia, które regularnie odbywają stosunki seksualne bez antykoncepcji mają około 20% szansy na zajście w ciążę, przy założeniu że oboje małżonkowie są w pełni zdrowi. W przypadku osób starszych szanse na zajście w ciążę gwałtownie spadają. Według szacunków lekarzy częściej za problemy z zajściem w ciąży odpowiadają kobiety. Mężczyźni odpowiedzialni są do 40% w przypadków niepłodności.

Niekompatybilność immunologiczna

Istnieją tak zwane rzadkie formy niepłodności. Jest to niezdolność do poczęcia w absolutnie zdrowej parze, w której ani mąż, ani żona nie mają żadnych odchyleń ani w strukturze narządów płciowych, ani w swojej pracy. Co więcej, kobieta z tej pary jest całkiem zdolna do posiadania dziecka, ale nie od tego mężczyzny, podobnie jak mężczyzna, wybierając inną małżonkę, może w końcu zostać ojcem bez żadnych problemów. Wynika to z faktu, że w ciele kobiety zaczynają być wytwarzane specjalne białka – przeciwciała, które pozbawiają ruchliwości plemniki, wpadające, do żeńskich narządów płciowych, uniemożliwiając w ten sposób „spotkanie” komórki jajowej i plemników. Ta forma niepłodności, stanowi nie więcej niż 3%, nazywa się immunologiczną niezgodnością małżonków.

Jednak nawet zgodne zdrowe pary mogą mieć problemy z poczęciem dziecka, czego nawet najmądrzejsi naukowcy i najbardziej doświadczeni lekarze nie będą w stanie wyjaśnić. Częstotliwość takiej formy niepłodności – jaką jest  „niewytłumaczalna” lub „idiopatyczna” – osiąga 4–10% wszystkich przypadków

Przyczyny niepłodności żeńskiej

Niepłodność hormonalna

4 na 10 kobiet udających się do lekarza z powodu niepłodności ma zaburzenia endokrynologiczne, czyli zaburzenia hormonalne , których skutkiem jest brak owulacji. Innymi słowy, w ciele pod wpływem pewnych czynników, takich jak zaburzenia metaboliczne (otyłość lub utrata masy ciała), choroby tarczycy, nadnercza, problem występuje w złożonym układzie hormonalnym. Jest to specjalny system, poprzez który mózg poprzez hormony działa na wszystkie narządy wewnętrzne, Przy najmniejszych zakłóceniach w tej precyzyjnie zorganizowanej maszynie nie występuje owulacja, a zatem zapłodnienie jest niemożliwe.

Niepłodność jajowodów

Niepłodność jajowodów jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Jajowody są specjalnymi pustymi narządami, które umożliwiają spotkanie plemników i komórki jajowej. Ściany jajowodów składają się z komórek mięśniowych, których skurcze niejako popychają komórkę jajową do jamy macicy. Przyczyniają się do tego również małe komórki włosowate wewnątrz jajowodów.

Czas podróży  jaja przez jajowód jest bardzo ważna. Jeśli jego postęp zostanie przyspieszony, jajo może „opuścić” macicę przed czasem, nie spotykając się z nasieniem; jeśli zwalnia, możliwe jest „przyklejenie” zapłodnionego jaja nie do jamy macic co w niektórych przypadkach może prowadzić do rozwoju ciąży pozamacicznej.

Teraz staje się jasne, że zaburzenie kurczliwości jajowodów może powodować niepłodność.  Najciekawsze jest to, że według wiodących ginekologów niepłodność może również wystąpić na tle przewlekłego stresu u kobiety związanego z niepłodnością.

Przyczyny niepłodności męskiej

Przyczyny niepłodności męskiejWedług klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia rozróżnia się 16 przyczyn niepłodności męskiej.

Najczęstsze przyczyny niepłodności męskiej:

  • Choroby zapalne układu moczowo-płciowego
  • Choroby przenoszone drogą płciową
  • Zaburzenia seksualne (impotencja, przedwczesny lub wsteczny wytrysk itp.)
  • Niedrożność (niedrożność) nasieniowodów
  • Rozbudowa żył powrózka nasiennego (żylaki powrózka nasiennego)
  • Zaburzenia hormonalne prowadzące do zmniejszenia spermatogenezy
  • Anatomiczne wady prącia (epi i spodziectwo, stulejka , skrzywienie prącia).
  • Niepłodność immunologiczna
  • Niepłodność idiopatyczna.

Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie i leczenie niepłodności jest złożonym i długim procesem, który wymaga dużej wytrwałości i cierpliwości od małżonków oraz wysokich kompetencji lekarza. Niepłodność pod wieloma względami różni się od zwykłych chorób ginekologicznych i urologicznych i często wymaga zastosowania specjalnych technik niespotykanych w innych gałęziach medycyny.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here