Ból oczu przy pracy na komputerze

Stan taki najprawdopodobniej nie powoduje trwałego uszkodzenia oczu, ale zdecydowanie wpływa na komfort użytkowania komputerów. Do najbardziej typowych objawów syndrom widzenia komputerowego należą między innymi zaczerwienione oczy, podrażnienie oraz suchość i uczucie pieczenia w oczach. Zdarza się również, że pracownicy skarżą się na niewyraźne lub podwójne widzenie po zbyt długim używaniu komputera. Do tych wszystkich objawów można jeszcze dopisać bóle głowy oraz szyi i bóle barku.

Jest znanych kilka czynników, które zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu. Nie wszystkie są związane bezpośrednio z patrzeniem w ekran komputera. Wpływ może mieć złe oświetlenie, zła postawa podczas pracy czy nawet kąt, pod jakim nachylony jest monitor. Warto zauważyć, że zdecydowana większość osób cierpiących na syndrom widzenia komputerowego to osoby, które noszą okulary lub soczewki kontaktowe. Oczywiście nie jesteśmy bezradni w tej walce i stosując kilka sprawdzonych wskazówek, możemy ograniczyć wpływ syndrom widzenia komputerowego na nasze życie.

Regularnie sprawdzaj i zbadaj swoje oczy. Jeżeli potrzebujesz nowego badania wzroku e-recepty na nowe okulary, ale ich nie posiadasz, to w takim momencie zdecydowanie korzystanie z komputera będzie bardzo utrudnione. Musisz zacząć od badania wzroku.

Kolejnym elementem, który możemy zmienić samodzielnie jest przestawienie położenia komputera. Monitor powinien znajdować się mniej więcej w odległości wyciągniętej ręki. Powinien On również znajdować się bezpośrednio przed naszą twarzą a nie gdzieś z boku. Warto zachowywać odpowiednie odległości, ponieważ wpływają one na napięcie szyi podczas pisania i czytania. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że bóle kręgosłupa czy też szyi mogą bezpośrednio wynikać z nieodpowiedniego układu naszej głowy podczas pracy na komputerze . Może dochodzić do złego ułożenia barków oraz szyi.

Kolejnym ważnym elementem jest odpowiednie oświetlenie w miejscu naszej pracy. Najprostszą metodą sprawdzenia tego czy oświetlenie jest odpowiednie, jest tak zwany test daszka. Wystarczy, że patrząc na monitor położymy dłonie nad oczami przykładając do czoła i tworząc daszek. Jeżeli oczy natychmiast zareagują i poczują się lepiej to należy jak najszybciej zmienić oświetlenie. Dobierając właściwe oświetlenie możemy eksperymentować z jaśniejszymi czy też przyciemnionymi światłami, Możemy również sprawdzać jak nasze oczy będą reagowały na Światło które pada pod różnym kątem. W ten sposób znajdziemy optymalne ustawienie oświetlenia dla naszych oczu.

Zadbajmy o ograniczenie odbicia światła od monitora. Zainstalowanie na monitorze specjalnych filtrów przeciw odblaskowych czy też dostosowanie zasłony w oknach oraz ustawienie odpowiedniego kontrastu jaki jasności na ekranie Może pomóc w odbijaniu się światła.

Kolejnym sposobem na poprawę stanu naszych oczu jest częste mruganie. Pomaga to w zapobieganiu suchość i oczu. Jeżeli ten zabieg nie pomaga towar to jest rozważyć używanie specjalnych nawilżających kropli do oczu. Jeżeli mamy uczucie suchych oczu to warto sprawdzić czy nie ma gdzieś w pobliżu kratek wentylacyjnych które dmuchają powietrzem w naszą stronę. Często właśnie takie nawiewy mogą powodować wysuszenie oczu. Warto również rozważyć zastosowanie nawilżacza powietrza w sytuacji kiedy powietrze w biurze jest suche.

ból oczuBardzo przydatne w dbaniu o stan zdrowia naszych oczu są regularne krótkie przerwy. Wstań od komputera, popatrz gdzieś w dal, rozciągnij się lub poruszających szyją. Takie przerwy najlepiej wykonywać co kwadrans. Podczas takiej przerwy możemy zadbać o czystość naszego monitora. Kurz zbierający się na naszym ekranie zdecydowanie utrudnia widzenie co może mieć wpływ na zdrowie naszych oczu. Można również rozważyć okulary do komputera. Są to specjalnie stworzone szkła do pracy na komputerze. Warto przetestować takie rozwiązanie.

Zdarza się tak, że niektóre osoby mają takie problemy ze wzrokiem, których nie są w stanie skorygować ani okulary ani szkła kontaktowe. Warto jest spróbować wówczas terapii wzroku u optometrysty. Terapia taka jest podobna do ćwiczeń rehabilitacyjnych z tym, że tutaj ćwiczymy Nasze oczy. Trening z całą pewnością będzie męczący jednak nie możemy liczyć na spalenie zbyt wielu kalorii.

Pamiętajmy, że oczy są jednym z naszych najważniejszych narządów i musimy o nie odpowiednio dbać, Ponieważ większość urazów może być nieodwracalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here