Co warto wiedzieć na temat zaburzeń snu i bezsenności

Człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania niezbędny jest odpowiedni odpoczynek. Zdrowy sen to jedyny sposób na regenerację naszego organizmu. Liczy się nie tylko, ile godzin prześpimy, ale w jakim stopniu jesteśmy w stanie się odbudować. Ogromny procent dorosłych mężczyzn i kobiet boryka się z problemem bezsenności.

Co wiemy o bezsenności?

Bezsenność ma miejsce wtedy, gdy potencjalnie zdrowy człowiek nie jest w stanie w odpowiednim rytmie, czasie trwania i z odpowiednią głębokością wykorzystać czasu na regenerację organizmu. Ten problem dotyczy ogromnej części dorosłej populacji, choć kłopoty z bezsennością dotykają również młodych osób.

Najczęstsze przyczyny bezsenności

Przyczyny bezsenności mogą być bardzo różne. Z badań, na których opierają się specjaliści od leczenia zaburzeń snu wynika, że do najczęściej diagnozowanych przyczyn tej dolegliwości należą problemy natury psychicznej. Szczególnie w przypadku nerwicy wegetatywnej objawy mogą przybierać różne formy. Osoby dotknięte nerwicą zgłaszają częste koszmary senne, nocne lęki czy lunatykowanie. Te objawy mogą występować oddzielnie, ale niestety również łącznie. Zdarza się, że ktoś, kto zasnął w piżamie obudził się w swoim łóżku ubrany wyjściowo i z kanapkami do pracy, a do tego spocony, chociaż było mu zimno. Nagromadzone w ciągu dnia emocje, codzienne problemy, czy czyjeś niespełnione oczekiwania budują napięcie, które uaktywnia się w czasie snu.

Bezsenność – inne przyczyny

Do równie częstych przyczyn bezsenności należą schorzenia kardiologiczne – szczególnie niebezpieczny jest bezdech senny, który w zasadzie pozostaje poza kontrolą, a osoba cierpiąca na tę przypadłość nie zawsze potrafi ją trafnie u siebie zdiagnozować i niekoniecznie jest gotowa na leczenie. Bezdech senny sprawia, że do naszego mózgu nie dociera tyle tlenu, ile on potrzebuje, co w konsekwencji powoduje, że w najlepszym przypadku obudzimy się niewyspani, ale może powodować poważne problemy zdrowotne.

Wpływ innych chorób na bezsenność

Fakt, że naszemu życiu towarzyszą zaburzenia snu musi oznaczać, że dotknęła nas jakaś poważna choroba. Z relacji pacjentów Poradni Zdrowia Psychicznego dowiadujemy się jak często przyczyny kłopotów z bezsennością związane są z codziennymi emocjami, a nie z chorobą.

Warto wiedzieć, że leczenie zaburzeń snu jest możliwe. Naturalnie, w procesie leczenia bezsenności specjaliści zlecają podstawowe badania w celu postawienia dokładniejszej diagnozy, są to jednak rutynowe procedury i nie należy łączyć z nimi niepotrzebnych emocji. Czasem krótka rozmowa z psychologiem lub dobrze wykorzystany czas wolny może sprawić, że sen da nam niezbędną regenerację, a sny będą kolorowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here