czemu trądzik pojawia się w trakcie okresu?

Większość kobiet boryka się z trądzikiem, który uaktywnia się podczas menstruacji. Mimo, że znamy ten problem doskonale, to tak na dobrą sprawę nie wiemy skąd się bierze. Co może być jego przyczyną?

Dlaczego trądzik pojawia się podczas menstruacji?

Za trądzik, który pojawia się na naszej twarzy podczas menstruacji, w głównej mierze odpowiadają hormony. A dokładniej testosteron, który bierze aktywny udział w całym tym procesie.

Podczas cyklu miesiączkowego zaburzenia hormonalne, powodują wiele zmian w organizmie kobiety. Zmienia się również wygląd skóry, staje się ona mniej nawodniona, bardziej wrażliwa i gorzej się regeneruję, a podczas owulacji oraz menstruacji bardziej tłusta.

Zwiększona ilość sebum na powierzchni skóry przyczynia się do zapychania porów, a to skutkuje wystąpieniem stanów zapalnych. Jedyna zaleta tej odmiany trądziku to to, że niedoskonałości pod koniec miesiączki, samoistnie znikają.

Jak dochodzi do pojawienia się trądziku podczas menstruacji?

Przed wystąpieniem miesiączki, zazwyczaj na 5 dni przed, poziom androgenów we krwi znacznie wzrasta. W wyniku tego dochodzi do aktywacji pracy gruczołów łojowych na naszej skórze. Jest to zauważalne zwłaszcza na twarzy oraz plecach.

Sebum, które jest wytwarzane w zwiększonej ilości jest głównym czynnikiem, który wywołuje trądzik na skórze. Gdy sebum znajdzie się w porach, dochodzi do stanu zapalnego. Konsekwencją jest infekcja i wyprysk. Jest to zauważalne zwłaszcza w strefie T.

Przeczytaj też: https://niewiarygodne.pl/jak-powinna-wygladac-pielegnacja-cery-w-konkretnych-etapach-cyklu-miesiaczkowego/

Jak poradzić sobie z trądzikiem podczas menstruacji?

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia trądziku, który pojawia się podczas menstruacji jest zażywanie pigułek antykoncepcyjnych. Przed zdecydowaniem się na tą metodę, należy jednak pamiętać, że niesie ona za sobą pewne skutki uboczne. Podczas zażywania tabletek hormonalnych, musimy zwracać szczególną uwagę na zdrową, zbilansowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną. Jeżeli to zaniedbamy, nasza waga może wzrosnąć.

Kolejna pomocna metoda, to odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej. Należy pamiętać, żeby każdego dnia stosować produkty, które są pozbawione składników komedogennych, czyli takich które mogą zatkać nasze pory. Poza tym kluczowe jest dokładne oczyszczanie skóry twarzy 2 razy dziennie i stosowanie kosmetyków nawilżających.

Źródło: https://www.ekokobieta.com.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here