Piramida żywieniowa

Wszyscy wszędzie powtarzają, że zdrowe odżywianie jest niesamowicie ważne. Czy jednak rzeczywiście tak właśnie jest? Jaki wpływ na nasz organizm i naszą kondycję ma odpowiednia dieta i na jakiej podstawie ustala się zasady prawidłowego żywienia? Otóż tak, zdrowe odżywianie, a raczej prawidłowe odżywianie jest ogromnie istotne dla naszego zdrowia, dla kondycji naszego organizmu, a nawet dla naszego samopoczucia, wszystko to jest ze sobą bardzo mocno powiązane. Czy jednak jest tak właściwie to odpowiednie odżywianie? Jak powinniśmy jeść, by można byłoby to uznać już za odpowiednią dietę? To bardzo proste. Wystarczy spojrzeć tylko na piramidę żywieniową.

Co to jest piramida żywieniowa?

Piramida żywieniowa jest to wykaz wielu produktów spożywczych, uszeregowanych od najbardziej zdrowych dla nas do tych najmniej zdrowych. Taką piramidę możemy znaleźć na przykład na stronie zuzidieta.pl, gdzie dokładnie opisane jest, jak należy taką piramidę czytać i jak ją najlepiej interpretować, ale również przeczytamy tam także o istnieniu różnych innych piramid żywieniowych.

Dlaczego właściwie kształt piramidy? Skąd on się wziął?

Piramida ma kształt trójkąta właśnie dlatego, że im szersze jej miejsce, tym produkty, które się w nim znajdują, są dla nas zdrowsze, czyli tak w skrócie — im szerzej w piramidzie, tym zdrowiej dla nas. U samego dołu piramidy, a więc właśnie tam, gdzie jest najszerzej, znajduje się sport i — ogólnie rzecz biorąc — ruch, czyli wszelako rozumiany wysiłek fizyczny. Jest on u podstaw piramidy, ponieważ jest równie ważny, jak prawidłowe odżywianie, ma on niesamowicie duży wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i kondycję naszego organizmu.

Na kolejnym szczeblu piramidy znajdują się ziarna, kasze, oleje roślinne oraz woda. To właśnie te produkty powinniśmy w naszej diecie spożywać jak najczęściej, ponieważ są one najzdrowsze. Nieco wyżej znajdziemy wszelkie owoce i warzywa, a więc produkty zawierające mnóstwo witamin, których powinniśmy spożywać wiele. Produkty z tego szczebla powinniśmy jeść przynajmniej raz dziennie. Kolejne w piramidzie są orzechy i rośliny strączkowe, które mają niezwykle dobroczynne dla nas działanie i powinniśmy spożywać je codziennie.

Następną kategorią w piramidzie są ryby, drób oraz jaja, zawierające bardzo cenne dla naszego organizmu białko. Warto jest spożywać je nawet każdego dnia. Trochę wyżej znajdziemy w piramidzie wszelako rozumiany nabiał, czyli między innymi sery czy jogurty. Na przedostatnim już szczeblu w piramidzie znajdują się mięso oraz pszenica, które powinno spożywać się około 4 razy w miesiącu.

piramida żywieniowaZostał nam już ostatni szczebel piramidy, a więc cukier i różne słodycze, które go w sobie zawierają. Cukier bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, jeśli oczywiście spożywamy go w rozsądnych ilościach, ale znajduje się na samym szczycie piramidy żywieniowej, co oznacza, iż jest on najmniej zdrowy dla nas.

Zdecydowanie warto zwrócić szczególną uwagę na piramidę żywienia i przeanalizować ją, biorąc przy tym pod uwagę swoje preferencje oraz swój codzienny jadłospis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here