pierwsza wizyta u psychiatry

Dla wielu osób wizyta u psychiatry jest tematem tabu, pobudza wyobraźnię w niewyjaśniony sposób i wzbudza lęk. Wiadomym jest, że psychiatra ma dobrać odpowiednie sposoby leczenia, by wspomóc funkcjonowanie mózgu, jednak z reguły przyznanie się do problemów tej natury sprawia trudności. Czy faktycznie jest się czego bać? Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry i co należy wiedzieć? Trochę informacji na ten temat znajduje się w poniższym artykule.

Kiedy należy udać się na pierwszą wizytę do psychiatry?

Zacznijmy jednak od początku – kiedy powinno się pójść do psychiatry? Wszelkie zmiany w nastroju, które wydają się być niepokojące należy monitorować. Łatwe wyprowadzenie z równowagi, problemy ze snem, dziwne myśli, głosy w głowie, omamy i halucynacje – wszystko to może oznaczać, że dzieje się coś niepokojącego i warto zwrócić się z tym problemem do specjalisty. Nie jest to nic, czego powinniśmy się wstydzić, dlatego warto udać się po pomoc, która jest w danym momencie potrzebna.

Pierwsza wizyta u psychiatry

Wizyta u psychiatry jest zupełnie inna niż w przypadku innych medyków. Pierwsza wizyta to głównie wywiad medyczny, rozmowa, która pozwoli psychiatrze poznać specyfikę problemów, z którymi się do niego zwracasz. Omówienie każdego szczegółu jest niezwykle ważne, ponieważ tylko wtedy lekarz jest w stanie ocenić w jakim kierunku podjąć leczenie. Pamiętaj, że od momentu pierwszego spotkania lekarza psychiatrę obowiązuje tajemnica lekarska, dlatego możesz otwarcie rozmawiać o swoich obawach. Nie powinno dziwić, że podczas pierwszej wizyty psychiatra zadaje pytania związane z domem rodzinnym, życiem zawodowym czy też apetytem lub bezsennością.

Wydawać się to może zupełnie niepowiązane z zaburzeniami, z którymi zmaga się pacjent, jednak lekarz może wyciągnąć z takich informacji dużo wniosków potrzebnych do odpowiedniej diagnozy. Postaraj się też opowiedzieć o historii swojego leczenia – wszelkich doświadczeniach z wcześniejszymi psychiatrami, psychologami i lekach, które do tej pory przyjmowałeś. Pamiętaj też, że jeśli nie czujesz się na siłach, by odpowiedzieć na jakiekolwiek pytanie, to nie musisz tego robić. Podczas leczenia otwartość na obecność psychiatry powinna się zwiększać, dlatego niektóre kwestie po prostu przyjdą z czasem.

Co należy wiedzieć o wizytach u psychiatry?

Najbardziej podstawową rzeczą, którą trzeba wiedzieć to konieczność regularnych wizyt – tylko regularne terapie są w stanie przynieść jakąkolwiek poprawę. Wizyta u psychiatry nie należy do leczenia, które dają od razu mierzalne efekty – czasem potrzeba na to tygodni pracy, a czasem i lat, jednak to jest w stanie ocenić tylko specjalista. Nie należy przerywać terapii, kiedy stwierdzimy, że nasze samopoczucie jest już dobre – to również może stwierdzić tylko psychiatra, zwłaszcza, że wszelkie zaburzenia emocjonalne wywołują huśtawki nastrojów, którym nie należy dać się zwieść.

Psychiatra przez Internet

Wizyta u psychiatry niekoniecznie oznacza terapię w gabinecie. Sesje terapeutyczne można odbywać również za pomocą Internetu i usług tego typu online. Psychiatra przez internet w Avigon jest w stanie konsultować się z pacjentem za pomocą łącza wideo, dzięki szyfrowanemu łączu, co daje gwarancję bezpieczeństwa. Videoterapia online i jej rezerwacja to tylko kilka prostych kroków, które nie zajmą więcej czasu niż rejestracja wizyty przez telefon, wystarczy wybrać termin, specjalistę oraz opłacić termin wizyty. Jednym z serwisów, w których można odbyć terapię online jest Avigon, gdzie dostępnych jest kilkunastu psychiatrów, posiadających doświadczenie w takich sesjach.

Pierwsza wizyta u psychiatry to tylko wstęp do kolejnych sesji, które są koniecznością, by zdrowie psychiczne uległo poprawie. Nie ma się jednak czego obawiać – jest to niezbędna wizyta w celu sprawdzenia, co dzieje się w psychice i w jakim kierunku poprowadzić leczenie. Jeśli bezpośredni kontakt z psychiatrą jest zbyt stresujący, warto skorzystać z alternatywy w postaci sesji online, dzięki czemu niepokój związany z pierwszą wizytą może być mniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here