W dzisiejszych czasach wielu z nas pracuje ponad swoje siły i możliwości, często kosztem swojego zdrowia, a nawet rodziny czy też znajomych. Jest to związane z ciągłym gonieniem za karierą i pieniądzem. Żyjemy, zatem coraz szybciej zupełnie nie zastanawiając się nad tym, że ma to ogromnie negatywny wpływ na nasz organizm. Zdarza się, że odczuwamy ostry, atakujący nas ból, który przeszywa niczym strzała w okolicach nerek. To jest ostrzeżenie, to może być atak kamicy nerkowej. Według szacunków lekarzy, nawet 10% społeczeństwa naszego globu może cierpieć na taką dolegliwość. Nerki jak wiadomo są bardzo ważnym narządem w naszym układzie wydalniczym. Każdy z nas ma dwie nerki i wyglądają one mniej więcej, jak ziarna fasoli, choć oczywiście są znacznie większe. Dopóki dobrze one funkcjonują, to nie ma żadnego problemu. Kiedy jednak przestają one funkcjonować tak, jak powinny, to zaczynają się nasze kłopoty. Specjalistą, który się tym zajmuje jest lekarz nefrolog zajmuje się leczeniem zaburzeń w funkcjonowaniu nerek.

Lekarze potrafią rozpoznać, co takiego dzieje się z naszymi nerkami, że nie spełniają one w pełni swoich funkcji. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy można zacząć skuteczne leczenie. Wiadomo przecież, że bez nerek nie da się żyć, a gdy one nie pracują tak, jak powinny, to chory zmuszony jest do chodzenia na dializy. To bywa dość kłopotliwe, dlatego ważne jest, by każdy z nas dbał o swój organizm jak najlepiej. Niestety większość ludzi nie zastanawia się nad tym, że niedosypianie czy też picie zbyt małej ilości wody w ciągu doby, wcześniej czy później przysporzy nam problemów ze zdrowiem.

Warto zauważyć, że kamica nerkowa jako dolegliwość jest zależna od wieku. Im jesteśmy starci, tym większe prawdopodobieństwo ataku bólu. Zdecydowanie bardziej na to schorzenie podatni są mężczyźni, u których kamienie w nerce mogą pojawić się 3 razy częściej niż u kobiet.

Kamień w nerce ból – jak uniknąć?

Lekarze specjaliści, którzy codziennie uświadamiają swoich pacjentów o tym, jakie błędy kiedyś popełniali, co właśnie doprowadziło do takiego, a nie innego stanu rzeczy. Dopiero wówczas pacjenci uświadamiają sobie powagę sytuacji, ale nigdy nie jest za późno na zmiany. To właśnie przy chorych nerkach należy zmienić wszystkie złe nawyki i tryb życia. Można nawet powiedzieć, że jest to pokuta za grzechy przeszłości, a dla wielu chorych stanowi to również nauczkę na przyszłość i tylko od nich zależy, co z tym doświadczeniem zrobią. Warto wprowadzić kilka elementów, które sprawią, że nigdy nie będziemy mieli problemów z kamieniami.

Przede wszystkim zacznijmy od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Dlatego warto wypijać około 2 litrów płynów dziennie. Z naszego jadłospisu powinny zniknąć takie produkty jak: czekolada, orzechy, kawa, rabarbar, szpinak, truskawki. Unikajmy również zbyt dużego spożycia soli, mięsa, a także ryb.

Kamica nerkowa objawy

Kamica nerkowa to choroba, która atakuje nasz organizm właściwie z ukryca, można powiedzieć, że podstępem. Przez wiele lat nie daje ona często najmniejszych nawet objawów, aby po pewnym okresie zaatakować z pełną siłą powodując u nas przeszywający ból. Czasem udaje się wykryć ją wcześniej przy okazji wykonywania innych badań.

Najczęściej kamienie w nerkach wywoływane są przez kilka podstawowych przyczyn. Do najważniejszych zaliczymy niewłaściwą dietę, wymioty, gorączkę, zbyt małe nawodnienie organizmu, wady anatomiczne, przebyte urazy i choroby (np. przerost gruczołu krokowego), wcześniejsze operacje (np. operacja jelita cienkiego), zbyt dużą podaż witamin (m.in. witaminy C).

Objawy ataku kamicy nerkowej

  • silny, przeszywający ból zlokalizowany w okolicach nerek lub dolnych partii brzucha,

  • wymioty,

  • częstomocz,

  • krwiomocz,

  • ból podczas oddawania moczu,

  • gorączka,

  • dreszcze

Najbardziej typowym objawem jest bardzo silny i przeszywający ból, który pojawia się w odcinku lędźwiowym z promieniowaniem w kierunku pachwiny.

Ból nerek kamienie-jak leczyć?

Wymioty i gorączka to nigdy nie jest przyjemny stan, jeżeli do tego poczujemy silny ból w okolicach nerek, to z całą pewnością jest powód, aby udać się do lekarza. Szczególnie, jeżeli jest to pierwszy tak atak w naszym życiu. Zdecydowanie odradzamy, aby samodzielnie próbować się wyleczyć. Szczególnie to dotyczy kobiet będących w ciąży jak i również małych dzieci.

Leczenie

Małe kamienie leczone są przy pomocy leków przeciwbólowych i rozkurczowych. Należy również odpowiednio nawadniać organizm a to będzie pomocne w rozpuszczeniu zalegających złogów w układzie moczowym. W przypadku małych kamieni, możliwe jest samodzielne wydalenie ich z organizmu.

Jeżeli mamy do czynienia z poważniejszymi kamieniami to zastosowanie znajdują mocniejsze leki lub konieczne może okazać się nawet leczenie operacyjne. Dzisiejsza medycyna do usuwania kamienia stosuje mało inwazyjne metody leczenie operacyjnego. Pacjent powinien się liczyć z tym, że ataki mogą się powtórzyć na przestrzeni kolejnych 10 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here