Objawy wypalenia i leczenie

Ludzie, którzy walczą ze stresem w miejscu pracy, mogą być narażeni na wysokie ryzyko wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe może sprawić, że ludzie poczują się wyczerpani i niezdolni do sprostania wymaganiom życia.

Wypaleniu mogą towarzyszyć również różne objawy zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli nie zostanie rozwiązany, wypalenie może utrudnić człowiekowi prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu.

 

Termin „wypalenie zawodowe” jest stosunkowo nowym terminem, wymyślonym po raz pierwszy w 1974 roku przez Herberta Freudenbergera w jego książce Burnout: The High Cost of High Achievement . Pierwotnie zdefiniował wypalenie jako „strata motywacji, szczególnie w sytuacji gdy oddanie się sprawie lub relacji nie przynosi pożądanych rezultatów”.

Wypalenie zawodowe jest reakcją na przedłużający się chroniczny stres w pracy i charakteryzuje się trzema głównymi wymiarami: wyczerpaniem, cynizmem (mniejsza identyfikacja z pracą) i poczuciem ograniczonych umiejętności zawodowych.

Mówiąc prościej, jeśli poczujesz się wyczerpany, zaczniesz nienawidzić swojej pracy i zaczniesz czuć się mniej zdolny do pracy, przejawiasz oznaki wypalenia zawodowego. 1

Stres, który przyczynia się do wypalenia zawodowego, pochodzi głównie z pracy, ale stres związany z ogólnym stylem życia może go zwiększyć. Przyczyniają się również cechy osobowości i wzorce myślowe, takie jak perfekcjonizm i pesymizm .

Jeśli nienawidzisz swojej pracy, boisz się iść do pracy i nie czerpiesz satysfakcji z tego, co robisz, może to mieć poważne konsekwencje dla twojego życia.

Symptomy i objawy

Chociaż wypalenie nie jest diagnozowanym zaburzeniem psychicznym, nie oznacza to, że nie należy go traktować poważnie.

Oto niektóre z najczęstszych oznak wypalenia zawodowego:

Alienacja od działań związanych z pracą : osoby doświadczające wypalenia zawodowego postrzegają swoją pracę jako coraz bardziej stresującą i frustrującą. Mogą stać się cyniczni wobec swoich warunków pracy i ludzi, z którymi pracują. Mogą także zdystansować się emocjonalnie i zacząć odczuwać odrętwienie w związku ze swoją pracą.

Objawy fizyczne : Przewlekły stres może prowadzić do objawów fizycznych, takich jak bóle głowy i żołądka lub problemy z jelitami.

Wyczerpanie emocjonalne : wypalenie powoduje, że ludzie czują się wyczerpani, niezdolni do radzenia sobie i zmęczeni. Często brakuje im energii na wykonanie pracy.

Zmniejszona wydajność : wypalenie zawodowe wpływa głównie na codzienne zadania w pracy – lub w domu, gdy czyjaś główna praca polega na opiece nad członkami rodziny. Osoby z wypaleniem czują się negatywnie wobec zadań do wykonania. Mają trudności z koncentracją i często brakuje im kreatywności.

Podobne objawy ma  część chorób psychicznych, takich jak depresja. Osoby z depresją doświadczają negatywnych uczuć i myśli na temat wszystkich aspektów życia, nie tylko w pracy. Objawy depresji mogą również obejmować utratę zainteresowania rzeczami, poczucie beznadziejności, objawy poznawcze i fizyczne, a także myśli samobójcze.

Osoby doświadczające wypalenia zawodowego mogą być również bardziej narażone na depresję .

Jakie masz prawa, kiedy jesteś w depresji?

Czynniki ryzyka

Praca w stresie nie zawsze prowadzi do wypalenia zawodowego. Jeśli stres jest dobrze zarządzany, mogą nie wystąpić żadne negatywne skutki. Jednak niektóre osoby w niektórych zawodach, są bardziej zagrożone niż inne. Ich duże obciążenie pracą naraża te osoby o pewnych cechach osobowości i stylu życia na większe ryzyko wypalenia zawodowego.

Nieuzasadniona presja czasu. Pracownicy, którzy twierdzą, że mają wystarczająco dużo czasu na wykonywanie swojej pracy, są o 70% mniej narażeni na ryzyko wypalenia zawodowego. Osoby, które nie są w stanie zyskać więcej czasu, tacy jak ratownicy medyczni i strażacy, są bardziej narażone na wypalenie.

Brak komunikacji i wsparcia ze strony kierownika. Wsparcie menedżerów oferuje bufor psychologiczny przeciwko stresowi. Pracownicy, którzy czują się silnie wspierani przez swojego kierownika, są o 70% mniej narażeni na wypalenie zawodowe.

Brak jasności roli. Tylko 60 procent pracowników wie, czego się od nich oczekuje. Kiedy oczekiwania są jak ruchome cele, pracownicy mogą się wyczerpać po prostu próbując dowiedzieć się, co powinni robić.

Niesprawiedliwe traktowanie. Pracownicy, którzy uważają, że są niesprawiedliwie traktowani w pracy, są 2,3 razy bardziej narażeni na ryzyko wypalenia zawodowego. Nieuczciwe traktowanie może obejmować takie rzeczy, jak faworyzowanie, niesprawiedliwe wynagrodzenie i złe traktowanie ze strony współpracowników .

Zapobieganie i leczenie

Chociaż termin „wypalenie” sugeruje, że może to być stan permanentny, jest odwracalny. Osoba, która czuje się wypalona, ​​może potrzebować wprowadzić zmiany w swoim środowisku pracy. W niektórych przypadkach zmiana pozycji lub nowa praca może być konieczna, aby położyć kres wypaleniu zawodowemu.

Pomocne może być również opracowanie jasnych strategii, które pomogą ci radzić sobie ze stresem. Strategie samoopieki, takie jak przestrzeganie zdrowej diety, wykonywanie dużej ilości ćwiczeń i zdrowe nawyki snu, mogą pomóc w zmniejszeniu niektórych efektów stresującej pracy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here