We współczesnych czasach, zwłaszcza wśród młodzieży, przestaje dziwić aparat ortodontyczny, który staje się coraz bardziej popularny i modny. Zauważalne jest to, że młodzi ludzie z chęcią przystępują do noszenia aparatu ortodontycznego już nie tylko dlatego, że każą im rodzice, ale z chęci posiadania pięknych zębów czy bycia na topie jak koleżanki i koledzy, którzy już posiadają taki aparat.

Popularność noszenia aparatu ortodontycznego wynika między innymi z faktu coraz większej świadomości społecznej dotyczącej jego zalet, do których można z pewnością zaliczyć: wypracowanie prawidłowego zgryzu, zachwycanie pięknym uśmiechem oraz nadanie twarzy harmonijnego kształtu. Ponadto należy wskazać, że aparat ortodontyczny chroni przed próchnicą oraz parodontozą.

Ważny wybór- aparat stały czy zdejmowany?

Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne nie tylko u dzieci, ale również dorosłych, którzy chcą sobie zagwarantować piękny uśmiech oraz zapobiec powstawaniu próchnicy. Firmy dentystyczne, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom różnych grup klientów, wypuszczają na rynek coraz bardziej unowocześnione wzory aparatów, począwszy od srebrnego, a skończywszy na przeźroczystym czy takim, który jest przyozdobiony.

W przypadku, gdy u danej osoby występuje wada zgryzu, może być ona leczona przy pomocy dwóch rodzajów aparatów, to jest:

  • stałych, czyli takich, które są przymocowywane do zębów i zdejmowane w sytuacji, gdy terapia prowadzona za pomocą aparatu została zakończona;
  • zdejmowanych, charakteryzujących się tym, że dany pacjent może sobie sam nakładać aparat, a następnie go zdejmować.

W przypadku aparatów stosuje się także ich dwie formy związane z miejscem nałożenia. Pierwsza z nich jest nazywana wewnątrzustną ze względu na fakt, iż aparat ortodontyczny zostaje umieszczony wewnątrz jamy ustnej. Druga to zewnątrzustna, czyli taka, której miejscem usytuowania jest zewnętrzna część jamy ustnej, co jest związane z przymocowaniem aparatu do: czoła, czaszki lub karku. Każdy z tych aparatów różni się od siebie ceną, ale też funkcją, jaką ma spełnić. Przed podjęciem decyzji o założeniu aparatu ortodontycznego, konieczne jest podjęcie konsultacji z ortodontą, ponieważ tylko on może wskazać, co jest najkorzystniejsze dla danego pacjenta.

Aparaty ortodontyczne- rodzaje

Jeszcze do niedawna na polskim rynku funkcjonowały przede wszystkim aparaty określane jako klasyczne, które były wyposażone w metalowe zamki. Mechanizm takiego aparatu jest mocowany do zewnętrznej powierzchni zębów, co powodowało, że niektórzy określali je jako mało estetyczne chociażby z tego względu, że były bardzo widoczne. Tego rodzaju aparaty były wykonywane przede wszystkim z tytanu, ale także stopu metali, które były bardzo często łączone z niklem.

Współcześnie coraz częściej pojawiają się nowoczesne i mniej dostrzegalne w jamie ustnej formy aparatów ortodontycznych. Dla osób, którym szczególnie zależy na tym, aby widoczność aparatu ortodontycznego była zminimalizowana, producenci polecają tak zwane aparaty kryształowe, których specyfiką jest ich przeźroczystość lub dopasowanie do koloru uzębienia.

Jeśli chodzi o koszty zakupu aparatów, są one bardzo zróżnicowane. W przypadku aparatu metalowego koszt jego zakupu wyniesie około trzech tysięcy złotych, natomiast kryształowego ponad sześć tysięcy złotych. Dodatkowo do kosztów należy też doliczyć opłaty za wizyty kontrole, które muszą odbywać się regularnie w gabinecie ortodontycznym. Koszt jednej wizyty to wydatek około dwustu złotych.

Na rynku funkcjonują także aparaty ortodontyczne lingwalne określane też jako językowe, które pomimo tego iż są podobne do aparatów klasycznych, to jednak są niezauważalne. Ich specyfika polega na tym, że są mocowane do wewnętrznej powierzchni zębów, co wpływa na brak ich widoczności. Z tego rodzaju aparatu nie mogą korzystać pacjenci, u których stwierdzono choroby przyzębia. Ponadto skutkiem ubocznym mogą być chwilowe kłopoty z w wymową, które mijają w sytuacji, gdy organizm przyzwyczai się aparatu. Osoby, które chciałyby nabyć tego rodzaju aparat, muszą liczyć się z wysokimi kosztami, rzędu od ośmiu do czternastu tysięcy złotych.

Wśród aparatów ortodontycznych warto też zwrócić uwagę na aparaty invisalign, które są przeźroczystymi nakładkami na zęby. Można je stosować tylko u pacjentów, którzy mają bardzo niewielkie zmiany. Charakterystyczne dla tego rodzaju aparatu jest to, że trzeba je wymieniać, co czternaście dni, a także w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej, co jest bardzo ułatwione, ponieważ podczas mycia zębów można zdejmować nakładki. Ogólny koszt całego leczenia tego rodzaju aparatem wraz z wizytami kontrolnymi wynosi od dziesięciu do dwudziestu tysięcy złotych.

Inną formą aparatów są aparaty dentystyczne samoligaturujące, które poleca się szczególnie tym pacjentom, którzy są wrażliwi i nie umieją zmieść dyskomfortu, jaki towarzyszy noszeniu aparatu. W przypadku tego aparatu, aby naprawić wady zgryzu, stosuje się znacznie mniejszą siłę nacisku, a czas leczenia tą metodą także jest krótszy. Tego rodzaju aparaty mogą stosować pacjenci, u których zdiagnozowano choroby przyzębia. Ich zaletą jest to, że są praktyczne w użyciu, przyczyniają się do tak zwanego liftingu ortodontycznego, czyli poszerzenia uśmiechu, a także nie przeszkadzają w prowadzeniu zabiegów higienicznych w jakie ustnej. Tego rodzaju aparat to wydatek rzędu pięciu lub sześciu tysięcy złotych bez wliczenia do tego kosztów związanych z wizytami kontrolnymi.

Stosowanie aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne stosowane są u osób w różnym wieku. Dzieciom można je założyć w momencie, gdy ich uzębienie będzie się składało tylko z zębów stałych. Przed założeniem aparatu konieczna jest wizyta u ortodonty, który może zlecić także założenie zdejmowanego aparatu w sytuacji, gdy dziecku wyrastają krzywe zęby mleczne. Dzięki zdejmowanym aparatom możliwe jest dość wczesne leczenie wad zgryzu, które można rozpocząć już od czwartego roku życia. W przypadku osób dorosłych założenie aparatu powinno także odbywać się pod kierunkiem lekarza ortodonty, bowiem w niektórych przypadkach oprócz aparatu konieczne są zabiegi z zakresu chirurgii szczękowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here