świąd
fot. pixabay.com

Na temat świądu zazwyczaj nie wiemy zbyt wiele dopóki sami nie będziemy bezpośrednio narażeni na taką dolegliwość lub jeżeli ktoś z naszych bliskich nie zostanie zarażony. Jest to schorzenie niezwykle uporczywe i nieprzyjemne, może nawet bardziej niż miejscowy ból, z którym możemy walczyć za pomocą różnego typu środków.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/swiad/

Czym objawia się świąd

Dodatkowo jest to schorzenie dosyć wstydliwe, łatwiej jest nam opowiedzieć o chorobie, która teoretycznie może mieć gorsze dla zdrowia skutki niż o tym, że zachorowaliśmy na świąd. Podobnie sprawa ma się np.z grzybicą. Obydwa schorzenia jeszcze do niedawana kojarzone były przez sporą cześć naszego społeczeństwa z brudem i brakiem higieny osobistej, a osoby posiadające tego typu dolegliwości były często stygmatyzowane społecznie w sposób mniej lub bardziej jawny.

Obecnie nasza wiedza na temat świądu jest szersza, pozwala nam to na lepszą profilaktykę, mamy też większe pole manewru jeżeli chodzi o leczenie.

Sam świąd objawia się najczęściej w postaci uporczywego swędzenia skóry, punktowo np. palce, całe dłonie, nogi, może być też tak, że nieprzyjemne uczucie będziemy odczuwać na całym ciele. Dodatkowo uczuciu temu towarzyszyć mogą, zaczerwienienie, pęcherze na skórze, różnego typu plamy oraz pęknięcia skórne powodujące łuszczenie się wierzchniej struktury naskórka.

Świąd nie zawsze ma gwałtowną postać, często jego objawmy mogą ustępować po krótkim czasie jednak dość często utrzymuje się on w długim okresie czasu i wymaga leczenia farmakologicznego.

Przyczyn świądu może być bardzo wiele zaczynając od:

  1. Zapalenia skóry
  2. Grzybicy
  3. Świerzbu 
  4. Zakażenia etrowirusami 
  5. Niedoczynność tarczycy 
  6. Zapalenie wątroby
  7. Liszajec zakaźny
  8. Niewydolność nerek
  9. Cukrzyca
  10. Nerwica

Mogą występować również inne przyczyny chorobowe. W każdym z powyższych przypadków powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty.  W zależności od tego, czy podstawową przyczyną świerzbu są schorzenia skóry czy też np. przedłużające się sytuacje stresowe. Leczenie nie powinno być prowadzona na własną rękę, jako, że każda z przyczyn wymaga innego zestawu leków. To, co ze swojej strony możemy robić to dbać szczególnie o higienę miejsca swędzącego.

Przeczytaj też: http://www.prywatnezdrowie.pl/sposoby-na-niestrawnosc/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here