Alergia na nikiel

Alergia na nikielWspółcześnie jedną z wielu przyczyn zapalenia skóry jest alergia na nikiel objawiająca się swędzącą wysypką występującą w miejscu, gdzie skóra miała kontakt ze srebrnym metalem. O tego rodzaju stan alergiczny nie jest trudno, gdyż nikiel występuje w wielu produktach, w tym kolczykach oraz różnego rodzaju biżuterii. Warto wiedzieć, w jaki sposób objawia się alergia na nikiel, jak postępować w przypadku jej wystąpienia oraz czy można się ustrzec kontaktu z niklem w życiu codziennym. Wiedza ta jest niezbędna do tego, aby wiedzieć, co nikiel może zniszczyć w ludzkim organizmie. Dotyczy to faktu, iż w zdrowym organizmie ciało jest chronione przed szkodliwym oddziaływaniem bakterii i wirusów za pomocą systemu odpornościowego, w przypadku osób, które są uczulone na nikiel zetknięcie z nim powoduje produkcję przeciwciał przyczyniających się do wystąpienia reakcji o charakterze alergicznym.

Kontakt z niklem

Aby prowadzić skuteczną walkę z wpływem niklu na organizm, należy posiadać wiedzę dotyczącą tego, gdzie może on występować. W tym miejscu należy dodać, że we współczesnym świecie trudno jest uniknąć kontaktu z nim, bowiem można spotkać go właściwie wszędzie, na przykład w: pieniądzach, biżuterii, telefonach komórkowych, kluczach, paskach od zegarków, różnego rodzaju klamrach i zapinkach, nieśmiertelnikach, sprzęcie elektronicznym, urządzeniach medycznych, papierosach elektronicznych, długopisach, a także kredzie, naczyniach do gotowania oraz jedzeniu (śladowe ilości).

Uczulenie na nikiel – objawy

Kontakt z niklem u osób na niego uczulonych wywołuje reakcję alergiczną, która pojawia się od dwunastu do czterdziestu ośmiu godzin od momentu, gdy miało się z nim do czynienia. Charakterystycznymi objawami reakcji alergicznej na nikiel są: pojawienie się wysypki lub tak zwanych małych gul, poczucie swędzenia, zmiana koloru skóry lub jej znaczne zaczerwienie, powstanie plam przypominających te po oparzeniu, wystąpienie suchych plam, w skrajnych sytuacjach wyciek z miejsc, które miały kontakt z niklem.

Ponadto należy też dodać, że alergia dotycząca kontaktu z niklem występuje zawsze w miejscu, które miało z nim kontakt. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy może ona obejmować także inne części ciała. U wielu osób wymienionym powyżej objawom towarzyszy także: nadmierne kichanie, katar o podłożu alergicznym oraz bardzo silny kaszel.

Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na nikiel

Ryzyko wystąpienia reakcji W literaturze medycznej znaleźć można wskazanie, iż istnieją konkretne czynniki ryzyka, które znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u danej osoby. Do czynników tych można z pewnością zaliczyć:

  • noszenie kolczyków, zarówno w uszach, jak i ciele, co powoduje bezpośredni kontakt z niklem, bowiem biżuteria stanowi bogate źródło jego występowania; osoby uczulone na nikiel bardzo szybko są w stanie odczuwać skutki bezpośrednie z nim kontaktu;
  • wykonywanie pracy z materiałami zawierającymi nikiel lub z nim samym, co powoduje gwałtowną reakcję układu immunologicznego; w grupie ryzyka, dotyczącej pracy wykonywanej bezpośrednio z tym metalem, znajdują się, na przykład: fryzjerki, barmani, blacharze oraz krawcowe;
  • genetyczne uwarunkowanie związane z faktem, że ktoś w rodzinie był lub jest uczulony na nikiel; w takiej sytuacji znacznie wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.

Uzupełniając wiedzę o przedstawionych powyżej czynnikach ryzyka, należy wskazać, że znacznie częściej na niebezpieczne oddziaływanie niklu narażone są kobiety, ponieważ wykazują zamiłowanie do biżuterii, w której znajduje się nikiel.

Skuteczna ochrona przed niklową reakcją alergiczną

Podstawową zasadą ochrony siebie i swojego organizmu przed niklem jest unikanie kontaktu z nim. Przedstawiona tu teza jest bardzo trudna do realizacji, bowiem nikiel wstępuje w bardzo wielu produktach, co skutecznie przyczynia się do zwiększonego z nim kontaktu.

Aby chronić się przed reakcją alergiczną wywołaną przez nikiel, należy zastosować się do kilku wskazówek. Należą do nich:

  • noszenie hipoalergicznej biżuterii, która została pozbawiona niklu; w tej grupie mogą znaleźć się wyroby ze: złota, srebra, platyny czy tytanu; w momencie zakupu należy sprawdzić, czy biżuteria nie posiada w sobie domieszki niklu;
  • dbałość o staranne wykonanie piercingu, co jest związane z uzyskaniem wiedzy na temat używanych narzędzi, a także zakładanej biżuterii, która powinna być wolna od niklu;
  • zastosowanie zamienników dotyczących suwaków, pasków od zegarków, zapinek, które byłyby wolne od niklu, co pozwoli uchronić się przed reakcją alergiczną;
  • stosowanie rękawiczek w sytuacji, gdy może dojść do bezpośredniego kontaktu z materiałem zawierającym nikiel.

Diagnoza wystąpienia reakcji alergicznej spowodowanej niklem

Ustalenia tego, czy występujące u danej osoby objawy są efektem reakcji alergicznej na nikiel, dokonuje się na podstawie testów skórnych lub przeprowadzanego wywiadu. Powinien on być prowadzony przez dermatologa lub alergologa, którzy na podstawie konkretnych pytań dotyczących objawów mogą ustalić, z jakim rodzajem reakcji alergicznej mamy do czynienia.

Sposoby leczenia

W naukach medycznych nie opracowano jeszcze skutecznego sposobu na leczenie tego konkretnego rodzaju alergii. Zaleca się w tym przypadku stosowanie leków przepisywanych ogólnie na alergię, do których należą: różnego rodzaju kremy niesterydowe, kremy zawierające w sobie kortykosterydy, leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy doustne.

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here