dyżur okulistyczny

Oczy to jeden z naszych najważniejszych narządów. To one pozwalają nam dostrzegać wszystko, co znajduje się w otoczeniu i umożliwiają wykonywanie praktycznie każdej czynności bez żadnego zastanowienia. Niestety, ten ważny organ także może ulec uszkodzeniu albo chorobie.

Oczy, bez których nie potrafimy sobie poradzić

Praktycznie każda osoba widząca ma świadomość tego, że bez wzroku znacząco spadnie jej samodzielność, możliwość wykonywania pracy albo innych aktywności. Wzrok umożliwia nam bowiem normalne działania w naszym otoczeniu: pomaga w podejmowaniu właściwych wyborów, ostrzega przed niebezpieczeństwami i ułatwia poruszanie się. Jest też zmysłem, który wykorzystujemy w celach rozrywkowych, do nauki oraz do wykonywania obowiązków zawodowych.

Nikt z nas nie wyobraża sobie chyba sytuacji, w której niespodziewanie (albo powoli) straci wzrok. Dla wielu osób oznaczałoby to prawdziwy koniec normalnego życia, ponieważ zmusiłoby ich do zmiany lub porzucenia kariery i zainteresowań. Dlatego właśnie tak ważna jest dbałość o dobry stan zdrowiu oczu, co chroni je przed pogorszeniem lub utratą widzenia.

Co może stanowić zagrożenie dla wzroku?

Istnieje wiele chorób oraz urazów, które mogą zagrażać naszym oczom. Choroby często rozwijają się przez dłuższy czas, dając słabo zauważalne symptomy, przez co ignorujemy je, przypisując na przykład zmęczeniu. To błąd, ponieważ nieleczona choroba może doprowadzić do poważniejszych problemów ze wzrokiem, a nawet jego utraty. Kiedy przychodzą nagłe, silne symptomy, często jest już dość późno i wymagana jest naprawdę natychmiastowa interwencja.

Z kolei urazy oka to zazwyczaj efekt nagłego wypadku. Mogą pojawiać się między innymi poprzez kontakt z ostrym narzędziem, które zostało nieodpowiednio użyte. Wówczas rany cięte albo obiekty wbite w oko mogą grozić jego całkowitą utratą. Często zdarza się także, że do oka dostają się drobne przedmioty obce, na przykład opiłki, które powoli, ale systematycznie uszkadzają wzrok. Sprawiają również, że korzystaniu z oczu towarzyszy ból.

Niemniej niebezpieczny może być kontakt z substancjami żrącymi, na przykład kwasami, wykorzystywanymi w niektórych rodzajach przemysłu. Ich obecność w oku wymaga natychmiastowego płukania i konsultacji z lekarzem, który oceni stan narządu i podejmie właściwe środki, mające na celu jego zabezpieczenie przed trwałym uszkodzeniem.

Ostatnim bardzo istotnym czynnikiem ryzyka może być promieniowanie, zwłaszcza silne promieniowanie laserowe, które również prowadzi do uszkodzenia wzroku.

Kiedy powinniśmy skorzystać z dyżuru okulistycznego?

Ostry dyżur okulistyczny Warszawa jest przeznaczony dla osób, które doznały nagłego urazu lub zaobserwowały u siebie inne, niespodziewane objawy, świadczące o tym, iż pojawiła się ostra choroba. Wśród najczęściej spotykanych objawów, które powinny cię zaniepokoić, jest ból oka, zwłaszcza podczas poruszania nim, światłowstręt i pojawienie się mroczków lub innych “dziwnych plam i paprochów”, których w żaden sposób nie można się pozbyć. W przypadku urazów bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem, nie próbując samodzielnie wyciągać ciał obcych, aby nie pogłębić uszkodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here