Oznaki i objawy zablokowanych jajowodów

 

Zablokowane jajowody są jedną z możliwych przyczyn niepłodności u kobiet. Zwykle nie ma objawów, ale istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby. Termin medyczny określający zablokowany jajowód to zamknięcie jajowodów.

Jajowody pokryte są delikatnymi strukturami przypominającymi włosy. Te „włosy” działają w obu kierunkach; ich zadaniem jest pomóc komórce jajowej w przemieszczaniu się z jajników w dół macicy i pomagać plemnikom w przemieszczaniu się.

Jajowody odgrywają ważną rolę w zapłodnieniu, ponieważ to w nich zapładniana jest większość jaj.

Jeśli jakakolwiek część jajowodu zostanie uszkodzona, na przykład w wyniku operacji lub infekcji, droga może zostać zablokowana przez tkankę bliznowatą.

Objawy

PintereJajowody łączą jajniki z macicą i odgrywają ważną rolę w płodności. Zablokowane jajowody często nie dają objawów innych niż trudności z zajściem w ciążę. Lekarze zazwyczaj oceniają to jako próbę zajścia w ciążę bez powodzenia przez rok .

Zablokowany jajowód może powodować u niektórych kobiet pewne objawy, takie jak ból miednicy lub brzucha. Ten ból może występować co jakiś czas, na przykład w czasie miesiączki, lub być stały.

Czasami zator w jajowodzie może spowodować utknięcie zapłodnionego jaja. Nazywa się to ciążą pozamaciczną.

Ciąża pozamaciczna nie zawsze daje objawy i zwykle jest wykrywana podczas badania. Jednak u niektórych kobiet mogą wystąpić oznaki ciąży, takie jak ból brzucha po jednej stronie ciała lub krwawienie z dróg rodnych. Każda kobieta, która podejrzewa, że ​​jest w ciąży pozamacicznej, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza.

Przykłady

Jajowody mogą zostać zablokowane z wielu powodów, do których należą:

  • przebytą infekcją macicy
  • choroby przenoszone drogą półciową
  • endometrioza , stan, w którym wyściółka macicy wyrasta poza macicę
  • operacje brzucha
  • hydrosalpinx, który jest obrzękiem i płynem na końcu jajowodu

Wszystkie te stany mogą bezpośrednio wpływać na jajowody lub ten region ciała. W wielu przypadkach te stany powodują powstanie blizny, która może zablokować jajowody.

Wpływ na płodność

Żeński układ rozrodczy składa się z jajników, macicy i jajowodów. Jeśli problem medyczny wpłynął na którykolwiek z tych trzech obszarów, może to utrudnić zajście w ciążę. Każdy z dwóch jajników jest połączony z macicą za pomocą jajowodu. Jajniki przechowują jaja i uwalniają je losowo, przy czym jeden jajnik wypuszcza jajo każdego miesiąca.

Na przykład, prawy jajnik może uwolnić komórkę jajową przez 3 kolejne miesiące z rzędu, a lewy jajnik może uwolnić komórkę jajową w następnym miesiącu.

Jeśli jeden jajowód jest zablokowany, nadal może być możliwe zapłodnienie komórki jajowej. Jeśli oba są zablokowane, jest to mniej prawdopodobne.

Diagnoza

Zablokowane jajowody mogą być trudne do zidentyfikowania. Rurki mogą się otwierać i zamykać, więc nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy są zablokowane, czy po prostu zamknięte.

Istnieją trzy kluczowe testy do diagnozowania zablokowanych jajowodów:

  • Badanie rentgenowskie, znane jako hysterosalpingogram lub HSG. Lekarz wstrzykuje do macicy nieszkodliwy barwnik, który powinien dostać się do jajowodów. Plama jest widoczna na zdjęciu rentgenowskim. Jeśli płyn nie wpływa do jajowodów, mogą być zablokowane.
  • Badanie ultrasonograficzne , znane jako sonohysterogram. Jest to bardzo podobne do testu HSG, ale wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu jajowodów.
  • Chirurg wykonuje małe nacięcie na ciele i wkłada malutki aparat do robienia zdjęć jajowodów od wewnątrz.

Najdokładniejszym testem w przypadku zablokowanych jajowodów jest laparoskopia. Jednak lekarze nie zalecają tego testu jako wczesnej diagnozy, ponieważ jest inwazyjny i nie może leczyć problemu.

Lekarz może zaproponować możliwą diagnozę, na podstawie historii medycznej. Na przykład kobieta mogła w przeszłości mieć pęknięty wyrostek robaczkowy. Jeśli kobieta miała trudności z zajściem w ciążę, może to sugerować zablokowanie jajowodów jako prawdopodobną przyczynę.

Leczenie i operacja

Możliwe jest chirurgiczne otwarcie zablokowanych jajowodów. Zależy to jednak od stopnia blizny i miejsca powstania zatoru.

Chirurgia ma na celu otwarcie jajowodu za pomocą jednej z następujących metod:

  • usuwanie tkanki bliznowatej
  • wykonanie nowego otworu na zewnątrz jajowodu
  • otwarcie jajowodu od wewnątrz

Większość chirurgów przeprowadza zabieg metodą laparoskopową.

Zablokowane jajowody i ciąża

Zablokowane jajowody i ciążaChirurgia ma na celu otwarcie jajowodów w celu zwiększenia szans kobiety na poczęcie. Na to, czy kobieta będzie w stanie zajść w ciążę po operacji, wpływają:

  • jej wiek
  • zdrowie plemników jej partnera
  • stopień uszkodzenia jajowodów

Jeśli operacja się nie powiedzie, lekarz może zalecić zapłodnienie in vitro (IVF). IVF polega na umieszczeniu zapłodnionych jaj bezpośrednio w macicy, co oznacza, że ​​jajowody nie biorą udziału w ciąży.

Możliwe komplikacje

Operacja otwarcia jajowodów niesie potencjalnie takie same powikłania, co każda operacja. Obejmują one:

  • infekcja
  • tworzenie większej ilości tkanki bliznowatej
  • uszkodzenie narządów
  • krwawienie

Jednak operacja laparoskopowa jest stosunkowo mało ryzykowna.

Jednym z zagrożeń związanych z ciążą po operacji jest ciąża pozamaciczna, co oznacza, że ​​zapłodniona komórka jajowa utknie poza macicą, często w jajowodzie. Jajo nie rozwinie się i może istnieć zagrożenie dla zdrowia kobiety.

Kobiety, które mają operację jajowodów, powinny udać się do lekarza, gdy tylko stwierdzą, że są w ciąży, w celu sprawdzenia ciąży pozamacicznej.

Perspektywy

Planując ciążę, dobrym pomysłem może być przeanalizowanie historii chorób. Może to wskazać czynniki ryzyka zablokowania jajowodów, takie jak to, czy kobieta przeszła operację tego regionu ciała lub infekcję. Te rozważania mogą pomóc w zdiagnozowaniu możliwej przyczyny niepłodności .

Perspektywy zajścia w ciążę uważa się za dość wysokie, jeśli dotyczy tylko jednego jajowodu lub blizny są minimalne. Jeśli operacja leczenia zablokowanych jajowodów nie powiedzie się, opcją może być IVF.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here