Chrapanie i bezdech senny

Spokojny sen pozwala na regenerację organizmu i jest koniecznością, jeśli chcemy prowadzić zdrowy i komfortowy styl życia. Niektórzy jednak nie mają takiej sposobności z uwagi na swój stan zdrowia. Jednymi z częstszych dolegliwości są chrapanie i bezdech senny. Jak się objawiają? Jak je skutecznie leczyć? Sprawdźmy!

Chrapanie a bezdech senny

Nie każdy, kto chrapie cierpi na bezdech senny, to jednak nie ma bezdechu bez chrapania. Tym samym oznacza to, że wszystkie osoby mające problem z chrapaniem, powinny przebadać się w tym kierunku, by wykluczyć jego ewentualne występowanie. Bardzo istotne jest bowiem poznanie przyczyny jednej i drugiej dolegliwości.

Więcej informacji na ten temat na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenia-chrapania-i-bezdechu-sennego/

Dlaczego chrapiemy?

Wynika to z faktu, że w czasie snu obniża się napięcie mięśni – również gardła i języka. Po ich częściowym zwiotczeniu, tylna część gardzieli opada (zwisa), zaczyna dotykać nasady języka. Pozostaje niewielka szczelina, która pozwala nam we śnie normalnie oddychać, jednak fakt, że występują trudności z nabraniem powietrza do płuc prowadzi do generowania dziwnych, nocnych odgłosów. Na chrapanie szczególnie narażone są osoby ze skrzywioną przegrodą nosową, wydłużonym podniebieniem miękkim, powiększonymi migdałkami, przerośniętym języczkiem czy też innymi zawiłościami w budowie dróg oddechowych. Co więcej, skłonność do chrapania mają także osoby otyłe, nadciśnieniowcy czy osoby po spożyciu alkoholu.

Bezdech senny – skąd się bierze?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą charakteryzująca się wielokrotnymi, powtarzającymi się epizodami zatrzymania lub znacznego ograniczenia (na min. 10 sekund) przepływu powietrza przez drogi oddechowe na poziomie gardła, przy jednocześnie wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Często jest tak, że osoba chrapiąca nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że cierpi na bezdech senny. Głównym objawem tej przypadłości jest to, że rano często pojawiają się bóle głowy, zmęczenie (wskutek niespokojnego snu), a także dostrzegają to osoby śpiące nieopodal chorujących. Poniżej podpowiadamy, jak może przebiegać leczenie chrapania i bezdechu sennego.

Jak leczyć chrapanie i bezdech senny?

Jedną z metod jest spanie w specjalnej masce, która ułatwia oddychanie. To aparat skonstruowany tak, by szczelnie obejmował nos i tłoczył powietrze do dróg oddechowych przez maskę, uniemożliwiając zapadnięcie się gardła. Niekiedy, przy zaawansowanych stadiach choroby, stosuje się metody operacyjne – np. u osób otyłych skutecznym rozwiązaniem bywają operacje bariatryczne, powodujące utratę tkanki tłuszczowej; u osób z krzywą przegrodą nosową, operacje przegrody; a u osób z przerostem migdałków, zabiegi usuwające migdały.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here