Depresja a sport i dieta

Depresja to ciężka zarówno w zdiagnozowaniu jak i leczeniu podstępna choroba. Dotyka jednostki, ale mocno odbija się na kondycji całej rodziny i relacjach z bliskimi i przyjaciółmi. Jej leczenie jest długie i trudne. Wymagana jest terapia i środki farmakologiczne. Możemy jednak w znaczący sposób pomóc sobie również w inny, dodatkowy sposób.

Depresja a sport

Badania pokazują, że regularne uprawianie sportu i stosowanie zdrowej diety wspomagają leczenie depresji i osobom cierpiącym na nią zaleca się zmianę stylu życia na aktywny. Dzięki aktywności fizycznej wydzielają się hormony szczęścia, czyli endorfiny, które pozwalają odnaleźć radość z życia i są cennymi wspomagaczami w leczeniu depresji.

Bieganie, jazda na rowerze, a może intensywny basen? Każda dyscyplina, w której czujesz się dobrze będzie dla Ciebie dobra. Ważne jednak, aby uprawiać ją regularnie i nie zaniedbywać regularnych treningów usprawiedliwiając się gorszym dniem. Warto w tym przypadku potraktować sport jako formę terapii, odskocznię od złych myśli i sposób na wyładowanie złych emocji i stresów, które dodatkowo wzmacniają depresję.

Depresja a dieta 

Nie bez znaczenia jest także to co jemy. Zdrowe jedzenie dodaje energii, natomiast wysoko przetworzona żywność, słodycze, słone przekąski i fast foody sprawiają, że jesteśmy ociężali, ospali, przemęczeni i nie czujemy chęci życia. Do tego z czasem dochodzi otyłość, która w parze z depresją ma się doskonale. Osoby z nadwagą znacznie częściej chorują na depresję niż osoby szczupłe. 

Co powinno znaleźć się w zdrowej diecie? Przede wszystkim warzywa i owoce, ograniczaj mięso. Zadbaj o obecność ziaren, orzechów i świeżych ziół w diecie.

Chcąc zwalczyć depresję trzeba podjąć działania na wielu frontach, zarówno na tym terapeutycznym, ale także zmieniając swoje życie na zdrowsze i bardziej aktywne. Sport to doskonały lek na wiele dolegliwości. Nie musimy uprawiać go wyczynowo, żeby czerpać z niego korzyści, wystarczy, że każdego dnia włączymy jakąś aktywność do naszego życia, a szybo zaczniemy zauważać jej zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here