wpływ hormonów na łysienie

Na wygląd i kondycję włosów składa się wiele czynników. Stres, nieodpowiednia dieta czy inwazyjne zabiegi fryzjerskie znacząco oddziałują na skórę głowy. Jednak jedną z głównych przyczyn przerzedzania się i wypadania włosów jest nieprawidłowa praca hormonów, która może doprowadzić do osłabienia mieszków włosowych i ich utraty. 

Wpływ hormonów na kondycję włosów

Zdrowie i samopoczucie w dużej mierze zależne jest od równowagi hormonalnej. W sytuacji, kiedy ulega ona zachwianiu, organizm przestaje poprawnie funkcjonować i pojawiają się problemy zdrowotne, które przekładają się również na wygląd oraz nastrój. Hormony odpowiedzialne są także za wzrost, barwę, grubość i kondycję włosów. Stąd mogą pojawić się problemy z ich wypadaniem. Jest to poważny sygnał, mogący świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, który dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nieprawidłowa praca hormonów może przyczynić się także do osłabienia kondycji włosów lub nasilić występowanie owłosienia.

Na wzrost włosów zarówno na głowie, jak i pozostałych partiach ciała ma wpływ wiele hormonów. Część z nich uaktywnia swoje działanie w naturalnych okresach życia, np. dojrzewanie, ciąża czy menopauza. Inne zaś funkcjonują cały czas, natomiast zaburzenie ich pracy jest sygnalizowane poprzez zmiany w wyglądzie czy nadmiernej utracie włosów. Wpływ na to zjawisko mają męskie hormony płciowe. Do wypadania włosów dochodzi wskutek nadmiaru androgenów. U mężczyzn objawia się to zazwyczaj łysieniem w okolicach skroni oraz na czubku głowy. U pań problem ten pojawia się stopniowo na czubku głowy. 

Jakie hormony mogą odpowiadać za wypadanie włosów?

Hormony mają duży wpływ na kondycję organizmu, jak również wygląd włosów. Ich nadmiar oraz niedobór zaburzają prawidłową pracę gospodarki, co przekłada się m.in. na przerzedzenie się mieszków włosowych. Poszczególne grupy hormonów mają szczególne znaczenie pod kątem utraty włosów, zalicza się do nich:

Kortyzol, czyli hormon stresu

Wytwarzany jest przez nadnercza w sytuacjach nerwowych i stresujących, doprowadzając do uszkodzenia mieszków włosowych. Oznacza to, że włosy rosną słabe i większość z nich szybko wypada. Kortyzol ma duże znaczenie w przypadku łysienia androgenowego. Wysoki poziom sprawia, że włosy stają się słabe i w konsekwencji wypadają. Niski poziom również niekorzystnie przekłada się na kondycje włosów.  

Adrenalina

Podobnie, jak kortyzol wytwarzana jest w sytuacjach stresujących. Adrenalina wymusza, aby organizm był czujny i gotowy do działania w chwilach zagrożenia. Jest ważnym hormonem w syntezie DHT oraz testosteronu, odpowiadających m.in. za utratę włosów. 

Estrogeny i progesteron

Estrogen wraz z progesteronem stanowią dwa najbardziej dominujące hormony w organizmie kobiety. Mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowej kondycji włosów. Estrogeny sprawiają, że panie są mniej owłosione na ciele, za to mają więcej włosów na głowie niż panowie. Stymulują pracę powstawania nowych mieszków włosowych, ponadto są sprzymierzeńcem wzrostu włosów oraz ich długości. Spadający poziom estrogenów spowoduje, że włosy będą matowe, natomiast niedobór sprawia, że porost włosów zostaje zatrzymany. Częstym zjawiskiem jest również wypadanie mieszków włosowych. Niski poziom progesteronu także jest odpowiedzialny za nadmierną utratę włosów.

łysienie hormonalne

Hormony tarczycy – kalcytonina, trójjodotyronina, tyroksyna

Nieprawidłowa praca tarczycy ma duży wpływ na kondycję włosów. Nadczynność lub niedoczynność może wpłynąć na nadmierną utratę mieszków włosowych i znaczące przerzedzenie się fryzury. Częstym zjawiskiem jest również niemal całkowita utrata włosów. Nadczynność tarczycy najczęściej skutkuje przerzedzeniem włosów, z kolei niedoczynność zatrzymuje wzrost nowych mieszków włosowych, jak również spowalnia wzrost obecnych włosów. 

Jak zadbać o przywrócenie równowagi hormonalnej i gęstości włosów?

W sytuacji, kiedy dostrzeżony zostanie problem pogorszenia się kondycji włosów lub nadmiernej ich utraty, wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Kluczowe będzie wykonanie odpowiednich badań, które dostarczą cennych informacji, dotyczących występującego problemu bądź nakierują na inne działania. Leczenie łysienia rozpoczyna się od zdiagnozowania jego przyczyny. To długotrwały proces, wymagający czasu i cierpliwości, jak również licznych wizyt u trychologa czy endokrynologa.

Warto mieć na uwadze, że łysienie można również skutecznie leczyć bądź zniwelować, dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Oferuje ona liczne metody tj. mezoterapię skóry głowy, która doskonale wzmacnia i odżywia skórę głowy oraz znacząco poprawiają kondycję włosów. W przypadku znacznej utraty mieszków włosowych wskazany będzie przeszczep włosów metodą FUE. Jest to innowacyjny i zaawansowany zabieg, który cechuje się wysoką skutecznością. Doskonale rozwiązuje problem przerzedzania się włosów oraz łysienia. Transplantacja włosów FUE uważana jest za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę, która pozwala osiągnąć naturalne i trwałe efekty bez widocznych blizn. Włosy odrastają gęste i mocne, dzięki czemu pacjenci mogą na nowo cieszyć się swą bujną fryzurą.

Zaburzenia hormonalne znacząco przekładają się na kondycje włosów oraz ich nadmierne wypadanie. Zahamowanie procesu będzie możliwe po dokładnym zdiagnozowaniu problemu i wdrożeniu stosownego leczenia. W przypadku znacznej utraty mieszków włosowych wskazane jest przeprowadzenie transplantacji włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here