Bezsenność – skąd się bierze?Każdy doskonale wie jak ważnym elementem w naszym życiu jest sen i jak duży ma on na nas wpływ. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać o jego pozytywnym wpływie i jak negatywnie wpływ na nasze codzienne życie jego brak. Jeżeli dobrze wypoczniemy w nocy i się wyśpimy to znacznie lepiej funkcjonujemy w ciągu dnia. Jeżeli brakuje nam snu stajemy się nerwowi. Pomimo, że jest to tak ważne dla naszego zdrowia, to zaburzenia snu są dość popularnym problemem. Łatwo zauważyć jak wiele jest reklam, które gwarantują nam poprawianie jakości snu. Czasami jednak lepiej jest się zastanowić nad przyczynami bezsenności.

Problemy z zasypianiem

Problemy ze snem to bardzo powszechna dolegliwość. Najczęściej spotykanym problemem jest bezsenność. Jeżeli chodzi o bezsenność to schorzenie dotyka 90%. Mało kto sobie zdaje z tego sprawę, ale bezsenność jest na trzecim miejscu jeżeli chodzi o zgłaszane dolegliwości lekarzom.

Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych określa, ze bezsenność to choroba powodująca niskiej jakości sen. Bezsenność jest diagnozowana wówczas, gdy występuje przynajmniej trzy razy w tygodniu przez okres minimum jednego miesiąca. Jeżeli do takich objawów dochodzi pogorszenie się samopoczucia to można zdiagnozować już bezsenność. To są najpopularniejsze wtórne objawy choroby jaką jest bezsenność.

Rodzaje kłopotów ze snem – jakie są rodzaje?

Rodzaje kłopotów ze snemProblemy ze snem mogą być w pewnyc sytuacjach być podstawowym oraz wtórnym objawem objawem chorób somatycznych, albo psychicznych. Czasem bywa tak, że bezsenność jest związana z przyjmowaniem leków lub spożywaniem alkoholu. Zależnie od czasu jej trwania bezsenność może być podzielona na kilka kategorii.

  • przygodną – trwa kilka dni, a takie epizody nie zdarzają się zbyt często;
  • krótkotrwałą – trwa mniej niż trzy tygodnie;
  • przewlekłą – trwa powyżej trzech tygodni.

Jak wygląda bezsenność? Jeżeli zapytamy się pacjentów, na co się skarżą i jak w ich przypadku przebiega bezsenność, to zazwyczaj dowiemy się, że są to zaburzenia ciągłości snu. Często pacjent budzi się przedwcześnie lub ma problemy z zasypianiem. Jeżeli już uda się zasnąć to wówczas sen jest niespokojny i po przebudzenie się rano nie czujemy się wyspani i wypoczęci. W takiej sytuacji jest bardzo trudno zachować odpowiednią jakość funkcjonowania w czasie dnia. Obojętnie z jakiego rodzaju zaburzeniami snu mamy wszystkie mogą prowadzić do obniżenie koncentracji, prowadzą również d zaburzenia koncentracji, zdolności do zapamiętywania czy też obniża zdolność wykonywania najprostszych nawet prac codziennych.

Przyczyny bezsenności

Często jest problem z jednoznacznym określeniem problemów z określeniem konkretnej przyczyny bezsenności . Bardzo często za zaburzenia snu odpowiada stres. Zarówno jeżeli chodzi o stres ostry krótkotrwały jak i stres przewlekły. Do tego często powodem problemów ze snem są zaburzenia lękowe jak i niektóre choroby.

Bezsenność też jest łączona z wiekiem i jest to elementem wpływający na bezsenność. Według badań problemy z bezsennością rosną wraz z wiekiem. Wśród osób po 65. roku życia aż 40-80% osób przyznaje, że ma różnego rodzaju zaburzenia snu. Wśród osób poniżej 40. roku życia problem ten dotyka w równym stopniu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Im wiek badanych jest wyższym tym bardziej zaburzenia snu dotykają częściej kobiet. Jak łatwo z tego wywnioskować zarówno wiek jak i również płeć mają wpływ na jakość snu.

Jeżeli chodzi o badania to jako ciekawostkę warto wiedzieć, że na problemy z bezsennością znacznie częściej skarżą się kobiety samotne, niż mężatki lub znajdujące się w stałych związkach. Jeżeli chodzi o mężczyzn to problemy z bezsennością dotykają zazwyczaj mężczyzn bezrobotnych. Ci aktywni zawodowo nie skarżą się zbyt często na problemy ze snem. Jako przyczyny bezsenności wskazuje się również uwarunkowania rodzinne.

Jak zdrowo spać?

Jak było wcześniej powiedziane prawidłowa jakość życia, odpowiedni poziom koncentracji jest w dużej mierze zależne od prawidłowego snu. Bez niego nie możemy liczyć na to, że nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował. W takiej sytuacji wart ojej wiedzieć w jaki sposób walczyć z bezsennością, najlepiej jest sięgnąć po sprawdzone środki, które ułatwią zasypiania co przełoży się na lepszą jakość życia.

Jednym z preparatów, które wspomagają zasypianie a jego działania są potwierdzone badaniami jest kozłek lekarski. Jako środek na sen jest on już znany i używany od ponad 1000 lat. W swoim składzie zawiera między innymi arganinę, glutaminę, alaninę oraz kwas gamma-aminomasłowy.

Jeżeli w dniu codziennym zaczniemy stosować olejek eteryczny z kozłka lekarskiego to szybko zauważymy poprawę jakości naszego snu. Kolejnym ciekawym i naturalnym sposobem jest chmiel. Jednak w przeciwieństwie do kozłka lekarskiego jego działanie jako środek nasenny jest mniejsze. Do ziół ułatwiających zasypianie zalicza się również melisę lekarską – wykazuje ona niewielkie działanie uspokajające i wspomagające zasypianie oraz spokojny sen.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here