Życie z osobą chorą na depresję

Życie z osobą chorą na depresję Jeżeli mamy w rodzinie osobę chorą na depresję to musimy niestety wiedzieć, że życia z taką osobą nie jest proste. Często jest tak, że nie można liczyć na pomoc w obowiązkach domowych, nie można liczyć na pomoc w nawet najprostszych czynnościach. Bardzo często dochodzi do takiej sytuacji, że bardzo długo trzeba taką osobę prosić o to, aby wstała z łóżka i cokolwiek z sobą zrobiła. Namówienia na wizytę u lekarza też jest bardzo trudne. Wiele osób w takiej sytuacji zastanawia się nad tym, jak żyć z osobą chorą na depresję? Zawsze chcemy pomagać najbliższym, niestety w przypadku choroby jaką jest depresja nie ma jednej uniwersalnej metody, która pomoże rozwiązać wszystkie problemy. Bez względu jednak na charakter choroby, każdy potrzebuje wsparcia i bliskości drugiego człowieka w codziennym życiu.

Zrozumienie problemu

Jeżeli podejrzewamy, że ktoś choruje na depresję, koniecznie powinniśmy namówić taką osobę na wizytę u specjalisty. To od właściwej konsultacji depresji należy rozpocząć leczenie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest terapia. Musimy znaleźć odpowiedniego specjalistę, który pokieruje leczeniem chorej osoby, który wyjaśni na czym polega depresja i jak z nią można walczyć.

Depresja powoduje, że pacjent powoli traci chęć do życia i traci energię życiową. Widać, jak do smutku dochodzą powoli inne objawy, takie jak osłabienie. To w efekcie prowadzi do sytuacji, że pacjent nie może już normalnie funkcjonować. Osoby z depresją nie potrafią odnaleźć w sobie energii i chęci do zrobienia czegokolwiek ze swoim życiem. W pewnym momencie, gdy jest tego już, za dużo chory najzwyczajniej w świecie pewnego dnia nie ma ochoty wstawać już z łóżka. Taka sytuacja oczywiście nie poprawia samopoczucia i potęguje jeszcze zły stan psychiczny pacjenta.

Osoby chore na depresję nie zawsze są rozumiane przez świat. Czasami ktoś patrząc z boku uważa, ze osoba ta jest leniwa bo nie chce jej się nic robić, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, że to „lenistwo” wynika z choroby. Absolutnie nie można zarzucać osobie chorej, że jest leniwa i nie chce jej się chodzić do pracy, choroba ta nie jest wykrętem. Atakując w ten sposób człowieka chorego na depresję z całą pewnością mu nie pomożemy. Dodatkowo taka osoba, jeżeli jest źle oceniana może nabrać przekonania, że dla reszty domowników stanowi ona swego rodzaju balast, co w prostej linii może prowadzić do myśli samobójczych.

Bliskość i wsparcie są bardzo ważne.

Osoby dotknięte depresją bardzo często w okresie nasilania się dolegliwości rezygnują z kontaktów z innymi ludźmi. Oczywiście takie zachowanie tylko pogłębia jeszcze i tak już nie najlepszą sytuację. Z tego powodu, jeżeli mieszkasz z osobą chorą na depresję to staraj się utrzymywać jak najlepsze relacje, bądź zawsze gotowy do rozmowy i do niesienia pomocy. Twoja bliskość z całą pewnością będzie dla chorej osoby bardzo ważna.

Osoby chore na depresje, często uważają, że jest to choroba nieodwracalna. Jednak zazwyczaj po pierwszej konsultacji od lekarza można usłyszeć, że chorobę można zatrzymać i depresja jest chorobą uleczalną. Jeżeli wprowadzone zostanie prawidłowe leczenie, to pacjent może być pewny, że objawy depresji miną. Oprócz tego oczywiście ustąpią wszelkie problemy z pamięcią czy też koncentracją. Odzyskamy chęć do życia, libido wróci do normalnego poziomu. Poczujemy, że znowu chcemy żyć. W procesie leczenia bardzo ważne jest zachowanie tak zwane higieny snu. Pacjent musi się odpowiednio wysypiać, warto jest zapewnić dla niego jak najlepsze warunki do spania i wypoczynku.

Podczas terapii jak przyjdzie moment, że zauważymy poprawę, to warto spróbować namówić chorego na aktywność fizyczną, oczywiście taką, która była konsultowana z lekarzem.

Silna depresja – co dalej?

Jeżeli zauważymy nasilone stany depresji, to nie powinniśmy oceniać zachowania chorego, również nie powinniśmy zachęcać go do podejmowania różnych działań, jeżeli sam chory twierdzi, że im nie sprosta. Warto pomóc bliskiej osobie w kontrolowaniu przyjmowania leków, czasami chore osoby nie potrafią sobie z tym poradzić, zapominają o lekach, lub mylą im się godziny. W takiej sytuacji idealnie jest mieć kogoś bliskiego przy sobie, kto pomoże, przypomni i podpowie. Czasem nawet osoby chore zapominają o piciu, jedzeniu czy też podstawowych czynnościach higieny osobistej.

Żyjąc z osobą chorą na depresję wart osłuchać lekarza, zazwyczaj jest on w stanie udzielić wyczerpujących informacji o chorobie, możliwościach chorego oraz co powinniśmy robić. Zdecydowanie powinniśmy pytać się lekarza o różne informacje, od tego zależy czy samopoczucie naszego członka rodziny będzie się poprawiało.

Co powinniśmy robić? Jeżeli wiemy, że nasz bliski cierpi na depresję ,to zdecydowanie naszym obowiązkiem jest zachęcanie takiej osoby do leczenia się. Dzięki temu i przy naszym wsparciu ma ona bardzo dużą szansę na to, że uda jej się wyjść z depresji i powrócić do normalnego funkcjonowania. Jednak zazwyczaj pomoc członków rodziny jest nieoceniona i często to właśnie jest droga do sukcesu i przeprowadzenia skutecznej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here