Aparaty ortodontyczneJeszcze nie tak dawno aparat ortodontyczny wzbudzał spore zainteresowanie, często też negatywne komentarze i skojarzenia. Obecnie zdecydowanie tak nie jest, właściwie można powiedzieć, że jest na noszenie aparatu moda. Bardzo wiele osób korzysta z tego rozwiązanie. Nie powinno to nikogo dziwić. Założenie aparatu w przyszłości gwarantuje, że będziemy mieli piękny uśmiech, białe zęby i równy zgryz. Często również poprawa zgryzu oznacza poprawienie wyglądu naszej twarzy. Prawidłowy zgryz to nie tylko ładny wygląd, to również sprawy związane ze zdrowiem naszych zębów.

Jaki wybrać aparat dentystyczny?

Jeszcze do niedawna aparaty nosiły praktycznie tylko i wyłącznie dzieci. Obecnie już jest standardem, że spotykamy dorosłych z założonymi aparatami. Wraz ze wzrostem zainteresowania aparatami wzrosła również dostępność różnych wzorów. Do wyboru mamy tradycyjne aparaty srebrne, jak również przeźroczyste, które są prawie niewidoczne czy też możemy zdecydować się na opcję z różnymi zdobieniami.

Bez względu na to jakiego rodzaju aparatu nie wybierzemy możemy być pewni, że są do wybory dwie opcje. Pierwsza wersja to aparat stały, który raz zakładamy i nosimy go tak długo, dopóki nie zakończymy procesu leczenia. Druga opcja jak łatwo się domyślić to aparat zdejmowany. Jest to taki aparat, który możemy samodzielnie ściągać w każdym momencie jak nam to będzie pasowało.

Kolejny podział to rodzaj montowania. Znowu do wyboru mamy dwie formy. Pierwsza z nich jest to tak zwana wewnątrzustna. Jak sama nazwa wskazuje tego rodzaju aparat jest stosowany wewnątrz jamy ustnej. Druga jest rozwiązaniem o wiele bardziej zaawansowanym. Montowany na zewnątrz jest przytwierdzony do czaszki czy też karku. Wybór aparatu może okazać się bardzo trudnym zadaniem. Z tego też powodu zdecydowanie warto jest poprosić o pomoc ortodontę, który pomoże w wyborze odpowiedniego aparatu.

Rodzaje aparatów

Rodzaje aparatów Jeszcze do niedawna wybór aparatu ortodontycznego nie było problemem, z tego prostego powodu, że były tylko aparaty klasyczne z zamkami metalowymi lub dla niektórych estetyczne zamki się montowało. Aparat montowany jest na zewnętrznej stronie zębów. Materiały jakie są wykorzystywane do produkcji aparatów to najczęściej metal, wykonane z tytanu lub stopów metali z niklem albo bez niklu, najbardziej rzucają się w oczy. Oczywiście mamy możliwość założenia takich, których nie będzie widać. Są to kryształki, które są przezroczyste lub w kolorze zębów. Takie zamki nie rzucają się w oczy i dlatego nazywają się estetyczne. Oczywiście jak we wszystkim tak i w przypadku aparatów ceny są bardzo różne. Aparat ortodontyczny klasyczny jest najtańszy. Jego cena zaczyna się od trzech tysięcy złotych za zwykłe zamki do siedmiu tysięcy gdy zdecydujemy się na zamontowanie zamków kryształowych. Do tego dojdą jeszcze koszty wizyt kontrolnych u ortodonty, ich częstotliwość zależna będzie od tego jak będą się układać nasze zęby.

Kolejnym rodzajem są aparaty ortodontyczne lingwalne są bardzo podobne do klasycznych, jednak ich zaletą jest to, że są one praktycznie niewidzialne. W przeciwieństwie do aparatu klasycznego, ten jest montowany po wewnętrznej stronie zębów. Ze względu na sposób montowania nie każdy może z takiego rozwiązania skorzystać. Warto zauważyć, że ten rodzaj aparatu może powodować problemy z wymową no i jego cena jest wysoka. Oscyluje w przedziale od 7 do nawet 14 tysięcy złotych plus oczywiście koszty wizyt kontrolnych.

Kolejnym rodzajem aparatów są aparaty Invisalign, są to przezroczyste nakładki na zęby. Ten rodzaj aparatów jest przeznaczony dla pacjentów, którzy mają niewielkie wady. Aparat nie jest stały jak w przypadku wcześniejszych, tylko wymieni się go co dwa tygodnie. Do zalet aparatu należy to, że można go łatwo zdejmować np. do jedzenia czy też, aby umyć zęby. Koszt takeigo leczenia jest dość wysokie. Może sięgać nawet 20 tysięcy złotych.

Ostatnim typem aparatów są aparaty dentystyczne samoligaturujące których podstawową zaletą jest to, że nie powodują tak dużego dyskomfortu jaki jest w przypadku aparatu klasycznego. Ucisk z takiego aparatu jest dużo mniejszy. Aparat ten jest również dla osób, które mają choroby przyzębia. Koszt takiego aparatu jest podobny jak w przypadku aparatu kl;klasycznego i waha się w przedziale 5 do 6 tysięcy złotych.

Kiedy stosuje się aparaty ortodontyczne?

Jeżeli chodzi o to kiedy można założyć i zastosować aparat to zasady są następujące. W przypadku dzieci, aparat zakładamy w momencie kiedy wyrosną im już ich stałe zęby. W przypadku dorosłych nie ma właściwie żadnych ograniczeń i można przyjąć, że aparat u dorosłej osoby można założyć w każdym wieku. W przypadku dorosłych czasami tak się zdarza, że sam aparat nie starczy i trzeba zastosować również leczenie operacyjne. Sami rodzice widzą że i ich pociech rosną krzywo mleczaki. W takiej sytuacji warto jest odwiedzić ortodontę dziecięcego. Ortodonta dziecięcy może nam zasugerować,aby dziecko nosiło zdejmowany aparat, który znacznie może poprawić jego zgryz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here