Badania profilaktyczne

Badasz się? To konieczność, by zachować zdrowie, dobre samopoczucie i wcześnie wychwycić niepokojące zmiany, czy pierwsze symptomy poważnych chorób. Co istotne, także osoby młode i całkowicie zdrowe powinny co jakiś czas kontrolować stan swojego organizmu, ponieważ liczne nieprawidłowości i schorzenia, zanim objawią się w typowy dla siebie sposób, na przykład bólem, mogą zostać wykryte już na wczesnym etapie właśnie dzięki systematycznemu monitorowaniu stanu zdrowia.

Zakres koniecznej diagnostyki zależny jest przede wszystkim od naszego wieku i kondycji zdrowotnej. Oczywistym jest, że im jesteś starszy, tym uważniej powinieneś podchodzić do samokontroli i tym bardziej zaawansowana diagnostyka będzie Ciebie dotyczyć. Nie tylko jednak wiek jest wskazaniem do wykonywania badań profilaktycznych, bowiem regularne śledzenie kondycji w każdym wieku pomaga stwierdzić, czy żyjemy zdrowo, co nam szkodzi i jak możemy zacząć działać na korzyść naszych organizmów. Wyniki badań czarno na białym pokażą nam, w którym momencie i jak należy o siebie zacząć dbać.

Jakie badania profilaktyczne powinieneś wykonać raz do roku?

– ogólne badania krwi Łódź, czyli morfologię wraz z rozmazem
– badanie ogólne moczu
– pomiar ciśnienia tętniczego krwi
– poziom cukru we krwi
– OB
– kobiety: badanie ginekologiczne i cytologię
– osoby palące papierosy: rentgen klatki piersiowej

Dodatkowo pamiętaj o:

– wizycie u stomatologa – co pół roku. Unikniemy dzięki temu przykrych skutków postępującej próchnicy i konieczności leczenia kanałowego zębów.
– samobadaniu piersi (kobiety) – raz w miesiącu
– samobadaniu jąder (mężczyźni) – raz w miesiącu

Oprócz wyżej wymienionych badań profilaktycznych, wykonywanych raz w roku, lekarze zalecają pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, z badaniem dna oka i pomiarem ciśnienia śródgałkowego; USG jamy brzusznej, rentgenie płuc – zwłaszcza u palaczy; EKG serca; lipidogramie i ustaleniu poziomu elektrolitów w organizmie.

W szczególności badać powinny się osoby przewlekłe chore. Szczególnie przy takich chorobach jak niedoczynność tarczycy czy anemia, systematyczne badania krwi, mogą informować na bieżąco lekarza prowadzącego o stanie organizmu pacjenta. Dzięki temu możemy reagować odpowiednio ustawiając dawki leków.

Pamiętajmy, że systematyczne badania kontrolujące kondycję naszego organizmu to klucz do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here