Badanie mikroflory jelitowej

Nie wiem, czy każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia jakie dla naszego organizmu mają bakterie? Każdy kto słyszy na początku tą nazwę na pewno wzdryga się z odrazą, gdyż bakterie są często kojarzone przede wszystkim z chorobami. Jest to oczywiście prawda, ale bakterie mają też swoje pozytywne strony.

Bakterie jelitowe – pożyteczne organizmy

W naszych jelita znajduje swoje miejsce tysiące rodzajów bakterii, które jak się okazuje mają dla nas zbawienny wpływ. Ktoś zapewne zapyta – jak bakterie w jelitach wpływają na nasze zdrowie? I dlaczego jest to wpływ pozytywny? Już, odpowiadam.

W naszym organizmie istnieją tak zwane dobre bakterie, czyli takie które żyły z nami od lat i przystosowały się do życia w naszym ciele, i to jak się okazuje nawet z korzyścią dla nas samych. Dobre bakterie w naszych jelitach, na przykład poprawiają w znaczny sposób trawienie poprzez rozkładanie resztek przechodzących zawsze przez tą część ciała. Jako pewne ciało obce stymulują także układ odpornościowy naszego organizmu, który dzięki temu jest w ciągłej gotowości bojowej.

Do jednej z bardziej pożytecznych rzeczy jakiej służą nam bakterie jelitowe to walka ze szkodliwymi drobnoustrojami, które często walczą właśnie w jelitach o przeżycie z bakteriami. Jak widzimy, po głębszej analizie zmienia się nasze podejście do bakterii w jelitach i można je uznać nawet jako nasi sprzymierzeńcy w walce z ustrojami, jako nasi żołnierze i ochrona jednocześnie. Jest to transakcja wiązana, gdyż my w zamian pozwalamy im pozostać na terenie naszego ciała. Gdyby bakterii nie było to na pewno zadomowiłyby się tam jakieś inne mikroorganizmy, które nie koniecznie byłyby nam przychylne.

Trzeba zauważyć, że tylko odpowiednie gatunki dobrych bakterii to gwarancja naszego zdrowia. Często niszczymy je poprzez stosowanie antybiotyków, stąd tak ważna jest ich odbudowa, na przykład poprzez leki osłonowe brane z antybiotykami. Jeśli chcemy sprawdzić w jakim stanie znajdują się nasze bakterie powinniśmy wykonać badania mikroflory jelitowej. Jest to dość proste badanie. Więcej o nim można poczytać na zdrowegeny.pl, gdzie znajdziemy interesujący artykuł na ten temat.

Wiem, że wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego jak ważne są w naszym ciele bakterie, mam nadzieje, że trochę rozjaśniłem ten temat i wszyscy inaczej podejdziemy do tego tematu. Trzeba zwrócić uwagę na to, że ważne jest w naszym przypadku także rozsądne używanie antybiotyków i co najważniejsze nie nadużywanie ich, jak to robi wiele osób. Zabija się w ten sposób niepotrzebnie nasze dobre bakterie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułECPW
Następny artykułŻywienie pozajelitowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here