Jak pielęgnować blizny latem ?

Czy blizny latem wymagają szczególnej pielęgnacji? Tak, polega ona przede wszystkim na zapobieganiu bezpośredniemu kontaktowi z promieniowaniem UV.

Jak pielęgnować blizny latem

Czy blizny latem wymagają szczególnej pielęgnacji? Tak, polega ona przede wszystkim na zapobieganiu bezpośredniemu kontaktowi z promieniowaniem UV.

 

Opalanie blizny nie jest korzystne, nie tylko ze względu na jej wygląd, ale także zdrowie opalanej skóry. Blizna, szczególnie taka, którą posiadamy od niedawna przez opalanie może stać się nie tylko bardziej widoczna, ale także grubsza. Procesy zachodzące w bliźnie mogą trwać nawet do 2 lat. Jest to mnożenie się komórek, produkcja włókien kolagenowych, ale także szereg innych rzeczy, które mają doprowadzić do tego, że blizna będzie w możliwie największym stopniu przypominała zdrową skórę.

Blizna różni się od zdrowej skóry

Nie bez powodu jednak blizny są z reguły jaśniejsze od otaczającej je skóry. Blizny są pozbawione melanocytów, komórek produkujących melaninę (barwnik skóry) lub posiadają je w znacznie mniejszej ilości. Oznacza to, że opalana blizna zawsze pozostanie jaśniejsza, ale także, że może łatwo ulec oparzeniu. Oparzenie z kolei powoduje stany zapalne w bliźnie. Kolejny stan zapalny w tej naruszonej tkance, w której wciąż odbywa się proces gojenia, może prowadzić do wzmożonej produkcji komórek, a co za tym Idze do pogrubienia się blizny. Jako, że oparzenia w pewnym stopniu uszkadzają warstwy naskórka i skóry, opalanie blizny może zmniejszyć szanse na elastyczność tkanek w uszkodzonym miejscu. Proces bliznowacenia zostaje zaburzony, czego skutkiem może by nawet bliznowiec.

Chroń blizny przed słońcem

Bliznom nie tylko nie służy opalanie na słońcu, niekorzystne jest również opalanie w solarium. Nawet używanie samoopalacza, choć nie zaszkodzi, może wywołać niekorzystny efekt. W miejscu blizny samoopalacz może zachować się odmiennie niż na skórze całego ciała. Z dużym prawdopodobieństwem kolor na bliźnie będzie wciąż o wiele jaśniejszy, ale może także być nierównomierny, zdarza się, że powstają plamy z samoopalacza na bliźnie.

Blizny należy chronić ubraniem lub wysokiej jakości filtrem z dużym faktorem. Blizny świeże (do 1-2 lat) nie powinny mieć w ogóle kontaktu ze słońcem, ale po dwóch latach można dawkować bliźnie słońce bardzo ostrożnie i stopniowo, obserwując jak się zachowuje. Oczywiście nadal niezbędny jest krem z filtrem. Warto również stosować plastry na blizny. Zmniejszają bliznę i poprawiają jej wygląd, a przy tym chronią trochę przed słońcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here