Jak wygląda tomografia komputerowa szczęki i żuchwy

Tomografia komputerowa to swoiste badanie, które stanowi technikę obrazowania wewnętrznych struktur organizmu. Posiada bardzo szerokie możliwości zastosowania w medycynie. Tomografia komputerowa wykorzystywana jest również w konieczności dokonania oceny zębów i kości żuchwy oraz szczęki. W tych przypadkach jest szczególnie nieoceniona, ponieważ umożliwia uzyskanie precyzyjnego wyglądu w krótkiej chwili. Należy także zauważyć, że ten rodzaj badania charakteryzuje się o wiele większym poziomem bezpieczeństwa niż ma to miejsce w przypadku zwykłej tomografii. Przedstawiamy, kiedy zlecana jest tomografia szczęki i żuchwy, a także jak wygląda oraz ile czasu trwa te badania. Dodatkowo, gdzie tomografia w Krakowie jest wykonywana. 

Kiedy lekarz zleca tomografię szczęki i żuchwy?

Wykonanie tomografii szczęki lub żuchwy, określanej także jako tomografia stożkowa, wymaga posiadania skierowania od lekarza prowadzącego. Nie jest możliwe wykonanie badania bez tego. Tomografia stożkowa jest przeprowadzenia do wykonania diagnostyki, obrazowania albo jako element umożliwiający zaplanowanie przyszłego leczenia. 

Tomografię szczęki i żuchwy wykonuje się w poniższych przypadkach:

  • chorobie i zaburzeniach stomatologicznych, 
  • występowaniu wady zgryzu, 
  • próchnicy, 
  • posiadaniu choroby przyzębia i ubytków kostnych na powierzchni szczęki lub żuchwy;
  • zmagania się ze schorzeniami stawu skroniowo-żuchwowego;
  • dokonania obrazowania oraz określenia sposobu budowy zatok, jamy nosowej, a także ucha środkowego; 
  • posiadania stanu zapalnego zatok,
  • występowania powikłań po chorobie uszu i zatok, 
  • posiadania zaburzeń słuchu. 

Ponadto, tomografię szczęki i żuchwy zleca się w przypadku implantologii, a także przy diagnozowaniu lub leczeniu nowotworów występujących na obszarze twarzy lub szyi. Sposobności do wykonania tomografii stożkowej jest bardzo dużo. Ze względu na niską szkodliwość i krótki czas wykonania, badanie jest często zlecane. Zobacz jak przebiega tomografia w renomowanej, krakowskiej klinice: https://cdcstomatologia.pl/tomografia.html

Ile trwa i jak wygląda badanie?

Ogromną zaletą tomografii stożkowej jest brak konieczności wcześniejszego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo. Konieczne jest wyłącznie usunięcie metalowych przedmiotów z badanej okolicy. Taka konieczność zachodzi podczas każdego badania tomograficznego. Przed wykonaniem badania należy założyć specjalny ołowiany fartuch ochronny, który chroni organizm przed nadmiernym przyjęciem dawki promieniowania. 

W trakcie badania należy pozostawać bez ruchu. W zależności od okoliczności, można stać lub siedzieć. Całość trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund. Głowę należy umieścić w specjalnych uchwytach, holderach, które zapewniają jej unieruchomienie. Następnie aparat emitujący promieniowanie wraz z detektorem zaczynają się obracać i wykonują ruch wynoszący 360 stopni. W rezultacie powstaje duża liczba widoków, obrazów. Są one analizowane przez komputer, który wykorzystuje do tego specjalne algorytmy. Całość pozwala na stworzenie trójwymiarowego obrazu przedstawiającego badany obszar. 

Badanie tomografii stożkowej jest całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Jednak występują przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie. Istnieją liczne przesłanki i badania, które przedstawiają niekorzystny wpływ na płód, dlatego kobiety w ciąży nie powinny go wykonywać. Przed badaniem należy poinformować nawet o podejrzeniu bycia w ciąży. Oczywiście, zdarza się, że tomografia komputerowa jest wykonywana u kobiet w ciąży. Są to rzadkie przypadki, jednak dochodzi tam do przewyższenia korzyści nad ewentualnymi zagrożeniami. Ocena ryzyka należy do lekarza prowadzącego. 

Badanie tomografii komputerowej można wykonać w ramach NFZ, choć najczęściej jest przeprowadzane prywatnie. Koszt tomografii komputerowej w pełni uzależniony jest od zakresu badania. Równolegle wpływ na cenę posiada również miejscowość, w której zlokalizowany jest ośrodek. W zależności od potrzeb możliwy jest odbiór wyników zapisanych na płycie CD lub przesłanie go bezpośrednio na wskazany adres mailowy. 

Osoby, które oczekują profesjonalnego podejścia, a także krótkich terminów oczekiwania na badanie, powinny odwiedzić stronę tego ośrodka wykonującego tomografię w Krakowie. Zachowanie najwyższych standardów badania wraz z użytkowaniem profesjonalnego sprzętu pozwala na uzyskanie najdokładniejszych wyników, a to z kolei rzutuje na rezultaty rozpoczętego leczenia. Ośrodek szczególnie ceni czas klienta, dlatego przestrzega umówionych terminów i dokłada wszelkich starań, aby jak najszybciej dostarczyć wyniki. Troska o dobro pacjenta i uprzejma atmosfera dostrzegalna jest niemalże od samego wejścia, ponieważ zadowolenie wszystkich osób stanowi największą wartość. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here