Kręgosłup szyjny składa się z siedmiu kręgów otaczających i chroniących rdzeń kręgowy. Całą serię kości wspierają liczne mięśnie i więzadła.

Zasadniczo anatomia szyjnego odcinka kręgosłupa pozwala na dość szeroki zakres ruchów w normalnych warunkach. Często narażamy kręgosłup szyjny na nietypowe dla niego pozycje podczas siedzenia, prowadzenia samochodu jak i korzystania z telefonu lub komputera. Kręgosłup szyjny jest szczególnie wrażliwy na urazy. Wysoki poziom elastyczności prowadzi również do przedwczesnych zmian zwyrodnieniowych. Niektóre problemy są niewielkie i krótkotrwałe, inne są poważniejsze, uporczywe i stanowią zagrożenie dla zdrowia. Niemal wszyscy od czasu do czasu odczuwają ból szyi.

Przyczyny i objawy schorzeń kręgosłupa szyjnego

Neurolog szuka jednego z trzech rodzajów patologii kręgosłupa szyjnego podczas badania.

Urazy mięśni i wiązań

  • Ból szyi łagodny zlokalizowany jest w tkankach mięśniowych przebiegających w górę i w dół po obu stronach kręgosłupa szyjnego. Dyskomfort może rozprzestrzeniać się w kierunku ramion, ale rzadko promieniuje w dół ramion. Zwykle jest to trwały rodzaj bólu, często wywoływany przez obrażenia. Przyczyną mogą być obrażenia mięśni i więzadeł lub leżących pod nimi kości i krążków. Po wystąpieniu urazu dochodzi do zacieśnienia mięśni, być może jako odruch mający na celu utrzymanie głowy i szyi w sposób stabilny, ale powoduje to również zwiększenie napięcia mięśniowego i dyskomfort związany z przewlekłym skurczem mięśni.
  • Bóle głowyczęsto towarzyszą schorzeniom  kręgosłupa szyjnego.  Przewlekłe napięcie mięśni często nie jest rozpoznawane, dopóki nie jest długotrwałe i nie powoduje bólu głowy. Bóle głowy mogą być bardziej odczuwalne i uciążliwe dla pacjentów niż ból szyi i mogą być ich objawem schorzenie kręgosłupa. Bóle głowy powstałe w wyniku dysfunkcji szyi często zaczynają się u podstawy czaszki, promieniują w górę głowy i wywołują wrażenie ucisku na całej głowie. Bóle głowy mogą być dość częste, nawet codziennie, i mogą mieć charakter od łagodnego do silnego.

Zwyrodnieniowa choroba dysku:

Degeneracja dysków i zapalenie stawów kręgosłupa są częstymi problemami. Schorzenia te mogą zostać przyspieszone przez uraz lub powtarzające się obciążenia. Zazwyczaj objawy są zlokalizowane w samym kręgosłupie, są pochodzenia mięśniowego i są podobne do opisanych powyżej. Ponieważ leżące u podstaw kręgosłupa struktury są uszkodzone, objawy mięśniowe związane z bólem szyi i bólami głowy są szczególnie trudne do złagodzenia, inaczej niż przejściowo.

Większość ruchów szyi występuje między czwartym kręgiem szyjnym a pierwszym odcinkiem piersiowym. To tutaj zachodzi większość zmian zwyrodnieniowych. Wszelkie zmiany strukturalne, które zawężają otwory wykorzystywane przez korzenie nerwowe do wyjścia z kanału kręgowego, spowodują objawy nerwowe w ramionach. W przeciwieństwie do dolnej części pleców może nie zostać rozpoznany konkretny powód powodujący ból nerwu, a często ludzie zauważą ból ręki spontanicznie po przebudzeniu pewnego ranka. Objawy są zwykle bardziej odczuwalne rano i poprawiają się wraz z ruchem, jednak niektóre ruchy powodują podrażnienie nerwów. W przypadku podrażnienia nerwów ruch głowy spowoduje objawy bólu ramienia, barku lub łopatki i / lub drętwienia ramienia oraz mrowienia. Ból może być silny i ostry lub tępy.

Ucisk rdzenia kręgowego:

W przypadku zwyrodnieniowej choroby dysku i kręgosłupa może również dochodzić do ucisku centralnego kanału kręgosłupa, który mieści i chroni rdzeń kręgowy. Nacisk na rdzeń kręgowy powstaje w wyniku rozszerzania się kości i dysku z tyłu (w kierunku do tyłu) do kanału oraz zgrubienia więzadeł wewnętrznych w kanale do przodu (w kierunku do przodu). Jedna lub obie zmiany strukturalne mogą wystarczyć do spowodowania ucisku na rdzeniu.

  • Objawytej patologii są trudne do rozpoznania przez pacjenta, ponieważ zwykle rozwijają się bardzo powoli. Ból zwykle nie jest uciążliwy, a zamiast tego pojawiają się trudności w poruszaniu się. Problemy z równowagą, problemy z kontrolą pęcherza oraz osłabienie i zmęczenie podczas chodzenia są głównymi objawami uszkodzenia rdzenia kręgowego. Zaczynają się podstępnie i postępują powoli.

Badanie i testy bólu szyi / kręgosłupa szyjnego

Historia:

  • Ból szyi może mieć charakter przewlekły lub występować krótko. Może być ograniczony do szyi lub promieniować do ramion. Można go opisać jako łagodny lub ciężki i tępy lub ostry. Te cechy pomogą zlokalizować schorzenie i wskazać jego źródło. Czasami rozkład bólu wystarcza do ustalenia prawidłowej diagnozy.
  • Ból głowy często towarzyszy patologii kręgosłupa szyjnego i może być najbardziej widoczną dolegliwością. Ból głowy zwykle występuje codziennie w tylnej części czaszki i promieniuje do przodu nad skroniami. Jest ogólnie łagodny. Gdy jest przewlekły, może być mylony z „migreną”.
  • Osłabienie jest mniej prawdopodobne, chyba że jest głębokie, chociaż neurolog zapyta, czy są jakieś określone mięśnie lub grupy mięśni, które wydają się nie działać dobrze. Osłabienie ramion jest na ogół mniej zauważalne niż nóg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here