Wybieramy ośrodek leczenia uzależnień

Szalone tempo życia, jakie prowadzimy w obecnych czasach i stale towarzyszący nam stres, u wielu osób wywołują różne problemy o podłożu psychicznym. Liczba pacjentów gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych rośnie lawino od lat. Wiele osób popada w różnego rodzaju uzależnienia i poszukuje pomocy z zewnątrz. Jeśli terapia w gabinecie nie jest wystarczająca, kolejnym krokiem jest specjalny ośrodek leczenia uzależnień, w którym pacjenci wychodzą z różnego rodzaju nałogów. Jak wybrać dobry ośrodek? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Kiedy należy wybrać ośrodek?
Specjalizacja ośrodka to krok pierwszy
Poznajmy kadrę ośrodka
Przygotujmy się na długą drogę podczas terapii
Jak daleko od domu powinien być ośrodek?

Kiedy należy wybrać ośrodek?

To kwestia kluczowa, którą warto poruszyć przed przejściem do kolejnych punktów. Ośrodek leczenia uzależnień zalecany jest osobom, w przypadku których zawiodła tradycyjna terapia w gabinecie. Uzależnienie jest tak silne, iż wymaga okresowej izolacji od dotychczasowego życia, rodziny nawet na kilka miesięcy. Dla osób uzależnionych pobyt w ośrodku powinien być okresem jak najefektywniej wykorzystanym, który sprawi, że po jego opuszczeniu będzie można wrócić do dawnego życia, bez obaw o powrót do starych „złych” nawyków.

Specjalizacja ośrodka to krok pierwszy

Może to wydawać się dość oczywiste, ale ośrodków uzależnień powstaje coraz więcej. Szukając właściwego, część można od razu pominąć, ze względu na brak specjalizacji w interesującym nas temacie. Tym, co powinno determinować wybór ośrodka to skupienie się na naszym uzależnieniu. Warto w tym miejscu wymienić, z czym borykają się najczęściej pacjenci takich ośrodków. Najczęściej spotykamy uzależnienia od:
– alkoholu,
– narkotyków,
– leków,
– dopalaczy,
– hazardu,
– gier online,
– zakupów,
– seksu.

Powyższa lista pokazuje wyraźnie z jak dużą różnorodnością uzależnień mamy do czynienia. Bywa, że jedna osoba ma więcej niż jedno uzależnienie. Nasze poszukiwania powinniśmy zacząć od wy filtrowania tych ośrodków, które mają w ofercie interesujący nas temat. Specjalizacja jest tym, na czym warto się skupić.

Poznajmy kadrę ośrodka

Lekarze i terapeuci to kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru ośrodka. To od ich doświadczenia w dużym stopniu zależy powodzenie naszej terapii. Każdy szanujący się ośrodek posiadający witrynę internetową powinien zamieścić na niej wyczerpujące informacje na temat swojej kadry. Ważne, aby oprócz nazwisk wymienione były ich uprawnienia, certyfikaty, dorobek naukowy. Dobry specjalista to osoba, która stale się dokształca i chętnie dzieli się informacjami o nowo zdobytych dyplomach. Pamiętajmy, że udając się na do ośrodka na kilka tygodni, a nawet miesięcy będziemy mieli stały kontakt z jego kadrą. Warto, aby byli to specjaliści najwyższej klasy. Przykładem ośrodka, który przedstawia swoją kadrę na stronie internetowej, jest m.in. http://medjol.pl/

Przygotujmy się na długą drogę podczas terapii

Udając się na pobyt do ośrodka leczenia uzależnień, część pacjentów wyobraża sobie pobyt kilkutygodniowy. Warto od razu przygotować się psychicznie na dłuższy pobyt i pamiętać, że nie liczy się czas, a efekt. Czas terapii powinien być indywidualnie dopasowany do pacjenta, jego uzależnienia, kondycji psychicznej, ewentualnych poprzednich prób terapii. To od lekarzy w znacznym stopniu zależy ostateczny czas pobytu pacjenta. Z reguły im jest on dłuższy, tym większa szansa na to, że pacjent już nie wróci do ośrodka.
Warto, aby rodzina uzależnionego była tego świadoma i wspierała go w czasie rozłąki na tyle, na ile to możliwe.

Jak daleko od domu powinien być ośrodek?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od pacjenta i stanu jego uzależnienia. Jeśli jest ono poważne, lepiej, aby ośrodek był daleko od domu. Na tyle daleko, aby pacjent nie krążył myślami wokół tego, że może pójdzie do domu w wolnej chwili np. na „przepustkę”. Oddalenie jest siłą rzeczy kłopotliwe dla rodziny, która ma utrudniony kontakt z pacjentem, ale w dobie telefonów i video połączeń nie powinno być to kwestią kluczową. Najważniejsze jest powodzenie terapii.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik będzie pomocny dla osób, które udają się do ośrodka oraz dla ich rodzin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here