Zastosowanie i działanie waleriany

Waleriana

Waleriana była stosowana w łagodzeniu bezsenności, lęku i nerwowego niepokoju od II wieku naszej ery. W Europie stała się popularna w XVII wieku. Sądzono również, że pomaga w leczeniu skurczów żołądka. Niektóre badania – choć nie wszystkie – sugerują, że waleriana może pomóc osobom z bezsennością. Komisja lekarska w wielu krajach  zatwierdziła walerianę jako skuteczny i łagodny środek uspokajający, a amerykańska administracja ds. Żywności i leków wymieniła walerianę jako „ogólnie uznawaną za bezpieczną”.

Naukowcy nie są pewni, jak działa waleriana, ale wierzą, że zwiększa ona ilość substancji chemicznej zwanej kwasem gamma aminomasłowym (GABA) w mózgu. GABA wpływa na komórki nerwowe i działa uspokajająco . Leki takie jak alprazolam (Xanax) i diazepam (Valium) również działają poprzez zwiększenie stężenia GABA w mózgu. Naukowcy uważają, że waleriana może mieć podobny, ale słabszy efekt jak te lekarstwa.

Bezsenność

Waleriana jest popularną alternatywą dla leków na receptę które są zażywane na problemy ze snem, ponieważ jest uważana za bezpieczną i łagodną. Niektóre badania pokazują, że pomaga ona ludziom szybciej zasnąć i poprawić jakość snu.

Jedno z najlepiej przeprowadzonych badań wykazało, że waleriana nie była bardziej skuteczna niż placebo przy stosowaniu przez 14 dni, ale po 28 dniach waleriana znacznie poprawiła sen tych, którzy ją przyjmowali. Niektórzy badacze uważają, że może być konieczne zażywanie waleriany przez kilka tygodni, zanim zacznie ona działać. Jednak w innym badaniu waleriana okazała się skuteczniejsza niż placebo.

Inne badania pokazują, że waleriana skraca czas zasypiania i poprawia jakość snu. W przeciwieństwie do wielu tabletek nasennych na receptę, waleriana może mieć mniej skutków ubocznych, takich jak problem z poranną pobudką.

Waleriana jest często łączona z innymi ziołami uspokajającymi, takimi jak chmiel ( Humulus lupulus ) i melisa ( Melissa officianalis ), w leczeniu bezsenności. W jednym badaniu kobiet po menopauzie połączenie waleriany i melisy pomogło zmniejszyć objawy bezsenności.

Opis składu

Środki ostrożnościWaleriana to znana od dawna roślina, która pochodzi z Europy i dorasta do 60 centymetrów wysokości. Uprawia się ją jako dekoracje ogrodów, ale także dziko rośnie w przyrodzie. Proste, puste w środku łodygi są zwieńczone parasolowymi głowami. Jego ciemnozielone liście są spiczaste na końcu i owłosione pod spodem. Małe, pachnące białe, jasnofioletowe lub różowe kwiaty kwitną w czerwcu. Korzeń jest jasno szaro-brązowy i po zapachu ma niewielki zapach.

Korzeń rośliny jest stosowany jako lek i jest wyciskany do świeżego soku lub liofilizowany w celu uzyskania proszku. Wyciągi i nalewki z waleriany są sprzedawane w alkoholach lub bezalkoholowych (glicerynowych) zasadach. Sproszkowana waleriana jest dostępna w postaci kapsułek i tabletek oraz jako herbata.

Korzeń waleriany ma ostry zapach. Często łączy się go z innymi uspokajającymi ziołami, w tym męczennicą ( Passiflora incarnata ), chmielem ( Humulus lupulus ), melisą ( Melissa officinalis ), jarmułką ( Scutellaria lateriflora ).

Dla dzieci

Wstępne badania sugerują, że waleriana może pomóc poprawić koncentrację  dzieci w szkole podstawowej.NIE WOLNO podawać waleriany dziecku bez uprzedniej rozmowy z lekarzem.

Dorosły

W przypadku bezsenności walerianę można przyjmować 1 do 2 godzin przed snem lub do 3 razy w ciągu dnia, przy czym ostatnia dawka w porze do snu. Efekty mogą być widoczne za kilka tygodni.

Środki ostrożności

Stosowanie ziół to znane od dawna podejście do wzmacniania ciała i leczenia chorób. Zioła mogą jednak wywoływać działania niepożądane i mogą wchodzić w interakcje z innymi ziołami, suplementami lub lekami. Z tych powodów powinieneś zażywać zioła ostrożnie, pod nadzorem lekarza. Niektóre osoby mogą reagować paradoksalnie na waleriany, odczuwając niepokój po przyjęciu zamiast spokojnego i sennego.

Leki rozkładane przez wątrobę

Waleriana może spowolnić szybkość, z jaką niektóre leki rozkładają się w wątrobie. Wiele leków opiera się na wątrobie, aby je rozbić, więc możliwe jest, że w niektórych przypadkach w organizmie może gromadzić się zbyt dużo tych leków. Aby być bezpiecznym, zapytaj swojego lekarza przed przyjęciem waleriany, i powiedz, że przyjmujesz również inne leki.

Znieczulenie

Waleriana może nasilać działanie znieczulające. Jeśli masz zaplanowaną operację, ważne jest, aby powiedzieć lekarzom, zwłaszcza chirurgowi i anestezjologowi, że przyjmujesz walerianę. Lekarze mogą zalecić powolne obniżanie dawki waleriany przed zabiegiem chirurgicznym. Mogą też pozwolić na stosowanie waleriany do czasu operacji, dokonując niezbędnych zmian w znieczuleniu.

Jak widać działanie i zastosowanie waleriany jest bardzo szerokie. Zdecydowanie warto jest stosować naturalne środki, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Dzięki temu będziemy żyć w zgodzie z naturą i naszym organizmem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here