Skąd się bierze i jak ją leczyć- PARODONTOZAWspółcześnie wskazuje się, że jedną z bardziej podstępnych, a zarazem niebezpiecznych chorób jest parodontoza. Z badań naukowych wynika, iż do zaniedbania związane z jej leczeniem oraz brak właściwej profilaktyki prowadzą do poważnych schorzeń w obrębie jamy ustnej, których następstwem może być nawet utrata zębów. Warto wiedzieć, co przyczynia się do tego, że powstaje oraz zapoznać się ze sposobami jej leczenia.

Powstanie i rozwój parodontozy

Za przyczynę powstania i rozwoju parodontozy uznaje się przewlekły proces zapalny, który został wywołany w jamie ustnej przez różnego rodzaju drobnoustroje. W wyniku ich nagromadzenia i braku odpowiedniej higieny jamy ustnej osiedlają się one w miejscu, gdzie kończą się zęby, a zaczynają dziąsła. W wyniku takiego nagromadzenia płytka nazębna staje się miejscem zainfekowanym przez bakterie, które czują się bardzo dobrze wśród resztek pokarmowych.

Brak respektowania podstawowych zasad higieny i związanego z tym systematycznego mycia zębów powoduje, że na płytce gromadzi się osad, który stopniowo przekształca się w kamień nazębny. W kolejnym etapie kamień, który nie ulegnie mineralizacji, zaczyna przedostawać się do korzenia zębów, przyczyniając się do uszkodzenia tkanki miękkiej. W ten sposób do wnętrzna dziąsła dostają się także bakterie oraz toksyny, które powodują, że powstaje stan zapalny.

Objawami tego, że w jamie ustnej zaczyna rozwijać się choroba, są: ból podrażnionych dziąseł, obrzęk, cofanie się tkanki miękkiej oraz odsłanianie szyjek zębowych. To wszystko sprawia, że zęby stają się bardziej wrażliwe na wszelkiego rodzaju potrawy zimne lub gorące, a także kwaśne. W zaawansowanym stadium choroby następuje znaczne osłabienie tkanek mocujących zęby, co przyczynia się do ich rozchwiania, a następnie wypadania (stadium ostatnie, bardzo zaawansowane).

Rozwojowi parodontozy sprzyja gromadzący się kamień nazębny, co oznacza, że należy go regularnie usuwać, przynajmniej dwa- trzy razy w roku. Ponadto, zgodnie z licznymi badaniami naukowymi, wskazuje się, że przyczyną rozwoju choroby jest także brak odpowiedniej ilości koenzymu Q10, który powinien znajdować się w śluzówce jamy ustnej oraz dziąsłach. Pomimo tego iż parodontoza dotyka pacjentów w różnym wieku, należy zauważyć, że rozwój choroby postępuje wraz ze starzeniem się organizmu, ponieważ jednym z jego objawów jest zanikanie zębów traktowane jako proces fizjologiczny. Niepokojącym w tej sytuacji wydaje się fakt, iż choroba dotyka coraz częściej osoby w młodym wieku, co oznacza konieczność podjęcia działań w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki.

Profilaktyka i leczenie parodontozy

Koniecznym wskazaniem do wizyty u stomatologa powinno być pojawienie się u pacjenta czerwonych, a także obrzękniętych dziąseł, które symbolizują, że w jamie ustnej dzieje się coś zagrażającego jej prawidłowemu funkcjonowaniu. Znakiem ostrzegawczym, który powinien zaniepokoić każdego pacjenta, są także inne objawy, a mianowicie: świąd, nadwrażliwość na ciepło oraz zimno, nagle pojawiający się ból, a także krwawienia. Szczególną uwagę powinno zwrócić także lekkie chwianie się zębów oraz nieprzyjemny oddech przypominający gnilny zapach.

W opisanych powyżej sytuacjach konieczna jest jak najszybsza konsultacja ze stomatologiem i podjęcie działań związanych z leczeniem jamy ustnej. W przypadku, gdy nie doszło jeszcze do zawansowanej fazy choroby, istnieje możliwość leczenia za pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Innym sposobem walki z parodontozą jest też stosowanie laseroterapii, a także ogólnej i miejscowej farmakologii, która opera się przede wszystkim na chemioterapeutykach oraz antybiotykach. Skuteczność ich działania wzmaga z pewnością usunięci nalotu z zębów oraz kamienia.

W leczeniu parodontozy bardzo często podaje się pacjentom antybiotyki celowane, a celowość ich zastosowania określa się na podstawie przeprowadzonych badań mikrobiologicznych z zastosowaniem antybiogramu. Lekarze stomatolodzy przepisują także doustnie metronizadol i amoksycylinę. W szczególnych sytuacjach związanych z zaawansowaną formą parodontozy konieczne jest zastosowanie u pacjentów leczenia chirurgicznego.

Profilaktyka parodontozy

Przeciwdziałać parodontozie można na własną rękę, dbając przede wszystkim o dobry stan jamy ustnej, a także usuwanie bakteryjnej płytki nazębno- dziąsłowej. Ponadto koniecznym jest unikanie jakichkolwiek urazów w obrębie dziąseł i stosowanie odpowiedniej diety, bogatej w: składniki mineralne, witaminy oraz białko. Za najważniejszy ze sposobów przeciwdziałania parodontozie uznaje się jednak dbałość o higienę jamy ustnej i regularne mycie zębów odpowiednim rodzajem szczoteczki, najlepiej takiej, którą poleci stomatolog.

Wygraj z czasem, zamiast leczyć, zapobiegaj !

Każda osoba bez względu na wiek powinna dbać o swoje uzębienie i higienę jamy ustnej, gdyż tylko w taki sposób może przyczynić się do tego, że przez długie lata będzie mogła cieszyć się swoimi naturalnymi zębami i pięknym uśmiechem. Należy pamiętać, że parodontoza nie powstaje z dnia na dzień, a jest efektem trwających przez wiele lat zaniedbań w zakresie dbałości o prawidłowy stan jamy ustnej. Tylko systematyczne wizyty u stomatologa oraz mycie zębów pozwalają wygrać z czasem i zapobiegać utracie zębów. Szczególnie świadomi powinni być tego rodzice, którzy od małego muszą przyzwyczajać dzieci do dbałości o stan jamy ustnej.

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here