Co to jest suche oko

Suche oczy mogą wystąpić, gdy łzy odparowują zbyt szybko lub jeśli oczy wytwarzają zbyt mało łez. Jest powszechny u ludzi i niektórych zwierząt. Może wpływać na jedno oko lub oba i może prowadzić do stanu zapalnego.

Jedno z badań wykazało, że 17 procent z 2127 pacjentów odwiedzających szpital w Japonii miało zdiagnozowane suche oko, a 14,6 procent w grupie 2520 starszych osób zgłosiło objawy suchego oka.

Zespół suchego oka może wystąpić w każdym wieku zarówno i osób chorych jak i  zdrowych. Jest to bardziej powszechne w starszym wieku, kiedy wytwarzamy mniej łez. Jest również problem częściej spotykany u kobiet niż u mężczyzn.

Częściej również występuje w miejscach, gdzie występuje duży  niedobór witaminy A.

Przyczyny suchego oka

Oczy cały czas wytwarzają łzy, nie tylko kiedy ziewamy lub doświadczamy emocji. Zdrowe oczy są stale pokryte płynem, zwanym filmem łzowym. Został on  zaprojektowany tak przez naturę, aby pozostawał stabilny między każdym mrugnięciem. Zapobiega to wysuszeniu oczu i zapewnia wyraźne widzenie.

Jeśli gruczoły łzowe wytwarzają mniej łez, film łzowy może stać się niestabilny. Może szybko się rozpaść, tworząc suche plamy na powierzchni oczu.

Łzy są wykonane z wody, olejów tłuszczowych, białka, elektrolitów i substancji do zwalczania bakterii. Mieszanka taka pomaga utrzymać gładką i przejrzystą powierzchnię oczu, dzięki czemu możemy prawidłowo widzieć.

Suche oczy mogą wynikać z:

 • braku równowagi w mieszance łez, przez co paruje ona zbyt szybko
 • niewystarczającej produkcji łez dla zdrowia oczu
 • Inne przyczyny to problemy z powiekami, niektóre leki i czynniki środowiskowe.
 • Brak równowagi w mieszance łez

Film łzowy ma trzy warstwy: olej, wodę i śluz. Problemy z którymkolwiek z nich mogą prowadzić do objawów suchego oka.

Górna warstwa, olej, pochodzi z krawędzi powiek, gdzie gruczoły meibomskie wytwarzają lipidy lub oleje tłuszczowe. Olej wygładza powierzchnię łez i spowalnia tempo parowania. Nieprawidłowy poziom oleju może spowodować, że łzy zbyt szybko wyparują.

Zapalenie wzdłuż krawędzi powiek, znane jako zapalenie powiek , a także trądzik różowaty i niektóre inne choroby skóry, mogą powodować zablokowanie gruczołów meibomijnych, co zwiększa prawdopodobieństwo suchych oczu.

Środkowa warstwa jest najgrubsza, składa się z wody i soli. Gruczoły łzowe wytwarzają tę warstwę. Oczyszczają oczy i zmywają cząsteczki podrażniające oko.

Problemy z tą warstwą mogą prowadzić do niestabilności filmu łzowego. Jeśli warstwa wody jest zbyt cienka, warstwy oleju i śluzu mogą się stykać, powodując ciągłe wydzielanie łez, znak rozpoznawczy suchych oczu.

Wewnętrzna warstwa, śluz, umożliwia równomierne rozłożenie łez na oczach. Nieprawidłowe działanie może prowadzić do suchych plam na rogówce czyli przedniej powierzchni oka.

Zmniejszona produkcja łez

Po 40 roku życia produkcja łez zwykle spada. Kiedy spadnie do pewnego poziomu, oczy mogą stać się suche, łatwo podrażnione i zaognione. Jest to częstsze u kobiet,  zwłaszcza po menopauzie , prawdopodobnie z powodu zmian hormonalnych.

Zmniejszona produkcja łez wiąże się również z takimi problemami jak:

choroby autoimmunologiczne, takie jak zespół Sjogrena, toczeń , twardzina skóry lub reumatoidalne zapalenie stawów

Leczenie radiacyjne

refrakcyjne operacje oka, takie jak wspomagane laserowo rogowacenie rogówki (LASIK), zwiększają ryzyko suchości oczu, ale objawy są zwykle przemijające

Problemy z powiekami, leki i czynniki środowiskowe

Za każdym razem, gdy mrugamy, powieki rozprowadzają cienką warstwę łez na powierzchni oczu.

Większość ludzi mruga około pięć razy na minutę. Problemy z powiekami mogą wpływać na mruganie, które równomiernie rozprowadza film łzowy na oczach.

Problemy z powiekami obejmują ektropion, w którym powieka obraca się na zewnątrz, lub entropię , w której obraca się do wewnątrz. Zapalenie wzdłuż krawędzi powiek, zwane zapaleniem powiek, może również powodować suchość oczu, podobnie jak soczewki kontaktowe.

Leki, które mogą powodować suche oczy, obejmują:

 • niektóre diuretyki
 • inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE)
 • leki przeciwhistaminowe
 • leki zmniejszające przekrwienie
 • niektóre tabletki nasenne
 • pigułki antykoncepcyjne
 • niektóre leki przeciwdepresyjne
 • niektóre leki przeciwtrądzikowe , w szczególności leki typu izotretynoiny
 • morfina i inne środki przeciwbólowe oparte na opiatach

Czynniki klimatyczne powodujące suche oczy obejmują: suchy klimat, słońce, wiatr i inne rodzaje gorącego powietrza lub suche powietrze, jak w kabinie samolotu.

Duże wysokości, dym i używanie soczewek kontaktowych są również czynnikami ryzyka wystąpienia suchych oczu.

Używanie monitora komputerowego, czytanie lub prowadzenie pojazdu, ponieważ zwiększona koncentracja wzrokowa może spowolnić miganie, przez co oczy stają się suche.

Choroby, które mogą prowadzić do suchości oczu obejmują półpasiec , porażenie Bella i zakażenie wirusem HIV .

 

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala18/domains/leczsiezdrowo.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here