Czy warto wstawiać implanty zębów?

Jednym ze sposobów na odzyskanie pięknego uśmiechu jest leczenie implantologiczne, które z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Metod ta uznawana jest za niezwykle skuteczną, choć niektórzy pacjenci nadal mają obawy, co do tej formy leczenia. Czy zatem warto zainwestować w implanty zębowe i co należy wiedzieć na ten temat?

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy jest to sztuczny korzeń tytanowy, który spełnia taką samą funkcję jak naturalny. Umiejscawiany jest w kości pacjenta, tam gdzie brakuje minimum jednego zęba. W kolejnym etapie na tym implancie zrekonstruowana zostaje dalsza część zębowa (widoczna w jamie ustnej), poprzez zastosowanie koron, mostów oraz protez. Dzięki implantom zębowym można odbudować brak pojedynczego zęba, a nawet, jeśli zachodzi taka potrzeba, wszystkich.

Braki w uzębieniu – dlaczego warto je uzupełniać?

1. Pojawienie się braków w uzębieniu (już nawet jednego zęba) wpływa na pogorszenie przeżuwania pokarmu, a to z kolei prowadzi do podwyższenia ryzyka dolegliwości i różnych schorzeń układu pokarmowego. Niekiedy stany te mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, niedostateczne przeżuwanie pokarmu, prowadzi również do osłabienia wchłaniania niektórych substancji odżywczych.

2. Braki uzębienia negatywnie odbijają się na estetyce naszego uśmiechu, co wpływa na naszą atrakcyjność, pewność siebie i niższą samoocenę.

3. Brak jednego zęba powoduje, że na pozostałe zęby oddziałują większe siły, co z kolei zwiększa ryzyko uszkodzenia lub złamania tych zębów, szybszego ich ścierania, a nawet wystąpienia pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, co może skończyć się silnym bólem.

Implanty zębowe i ich zalety

Implanty zębowe są trwałe, a przy tym niezawodne. Uznawane są za najlepszą alternatywą dla utraconych zębów. Implanty zębów wykonywane są z materiałów, które nie wywołują żadnych relacji alergicznych organizmu. Poza tym, dzięki obciążeniu kości poprzez implant, nie dochodzi do jej zaniku, jak to może mieć miejsce przy stosowaniu zwykłych protez.

A zatem, za leczeniem implantologicznym przemawia:

1. Trwałość – implanty zębowe są tak zaprojektowane i wykonane, aby służyły dożywotnio.

2. Funkcjonalność – metoda ta pozwala odzyskać piękny uśmiech, dzięki czemu wzrasta przyjemność z funkcjonowania w społeczeństwie, co odczuwa się chociażby podczas mówienia czy jedzenia.

3. Estetyka – jest to wysoce estetyczne rozwiązanie, dające możliwość dostosowania dowolnego kształtu i koloru zębów, a nawet ich funkcji.

4. Wygoda – implanty zębów są nieporównywalnie wygodniejszym rozwiązaniem niż na przykład proteza. W tym przypadku nie występują komponenty protetyczne na podniebieniu, nie ma również ryzyka wypadnięcia odbudowy, nawet przy intensywnej aktywności.

5. Bezpieczeństwo – metoda ta należy do przewidywalnych sposób rekonstrukcji zębów. Nie wymaga też konieczności szlifowania pozostałych zębów, jak to mam miejsce na przykład wtedy, gdy są zakładane mosty.

Kiedy można wszczepić implant stomatologiczny?

Implant stomatologiczny można wszczepić najszybciej po około 3 miesiącach od usunięcia zęba. Choć nie ma górnej granicy to jednak należy mieć na uwadze, że z czasem dochodzi do zaniku kość w tym miejscu, a wówczas wprowadzenie implantu może wymagać dodatkowych zabiegów, na przykład związanych z uzupełnieniem kości.

Leczenie implantologiczne – etapy

W pierwszym etapie pacjent jest przygotowywany do zabiegu, tzn. wykonywany jest tomograf komputerowy, pacjent przygotowywany jest farmakologiczne, niekiedy wykonany jest szablon chirurgiczny lub też uzupełnienie tymczasowe. W kolejnym etapie wykonywany jest zabieg wszczepienia implanta zębowego. Następnie pacjent ma kilkumiesięczną przerwę, po to by miejsce, w którym został wszczepiony implant się zagoiło. Ostatnim etapem jest umieszczenie korony zębowej na implancie.

W niektórych przypadkach możliwe jest wszczepienie implantu w trakcie jednego zabiegu, podczas którego usuwany jest ząb. Dzięki czemu czas leczenia skraca się o około 3 miesiące. Jednak w przypadku dużych zmian zapalnych natychmiastowa implantacja nie jest możliwa.

Na co pacjent powinien zwrócić szczególną uwagę po zabiegu wszczepienia implantów?

Pacjent z pewnością dostanie do swojego lekarza całkiem sporą listę zaleceń, ale najważniejsze z nich to:

• tzw. miękka dieta,

• ograniczenie wysiłku fizycznego,

• unikanie wysokich temperatur,

• unikanie intensywnego płukania i picia przez słomkę,

• unikanie różnych używek, w tym alkoholu i papierosów.

Implanty stomatologiczne  a wiek pacjenta

Aby pacjent mógł poddać się wszczepieniu implantów zębowych musi mieć zakończony rozwój kostny, a zatem musi mieć ukończone około 20 lat. W przypadku, gdy odbudowa protetyczna na implantach ma dotyczyć przednich zębów, wówczas należałoby poczekać do 25 roku życia. Choć górnej granicy wiekowej nie ma to jednak należy wziąć pod uwagę, że osteoporoza jest jednym z przeciwwskazań do wykonania tego typu zabiegu. Należy, więc ją wykluczyć.

Czy implant stomatologiczny może się nie przyjąć?

Do takiej sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Statystycznie rzecz ujmując, u około 1 proc. pacjentów implant się nie przyjmuje z niewiadomych przyczyn i u około 1 proc. pacjentów dochodzi do takiej sytuacji z powodu zapalenia tkanek otaczających implant zębowy, co jest wynikiem najczęściej zaniedbań higienicznych. Tak, więc skuteczność tego leczenia jest bardzo wysoka.

Koszty implantów zębowych a inne metody leczenia

Choć na początku leczenie implantologiczne może wydawać się bardzo drogie to w ostatecznym rozrachunku okazuje się ono wcale nie być droższe od innych metod. Związane jest to między innymi z tym, że przy zastosowaniu implantów nie uszkadzamy zębów sąsiednich, dzięki czemu unikniemy kosztownych konsekwencji w przyszłości, związanych z ich leczeniem. Poza tym jest to inwestycja na całe lata, jeśli nie na całe życie. Aby tak było należy zdecydować się na implanty dobrej jakości – sprawdzonej marki, no i oczywiście oddać się w ręce najlepszego lekarza.

Konsultacje: Candeo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here