Dla oka i oczka

Stany zapalne oczu powodowane są najczęściej przez wirusy i bakterie oraz alergeny, takie jak pyłki roślin, odchody roztoczy kurzu domowego i inne. Typowym objawem zapalenia spojówek jest obrzęk powiek, nadmierne łzawienie oraz przekrwienie. To ostatnie wywołuje efekt tzw. czerwonego oka, spowodowany rozszerzeniem się naczyń krwionośnych spojówki.

Gdy czujemy pieczenie i swędzenie oczu, trudno jest opanować odruch pocierania. Pocieranie oczu daje natychmiastową, lecz krótkotrwałą ulgę, świąd powraca ze zdwojoną siłą i rozpoczyna się „błędne koło”. Może to być przyczyną następnych zakażeń, na przykład bakteryjnych.

Dodatkowym problemem jest łzawienie, które może być wywoływane odruchem pochodzącym zarówno ze spojówek, jak i z błony śluzowej nosa. Na przykład podrażnienie nosa przez alergeny powoduje przejściowe podrażnienie drobnych naczyń krwionośnych w spojówkach.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułBóle głowy
Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala18/domains/leczsiezdrowo.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here