Dlaczego i kiedy warto sięgać po suplementy diety?

0
291

Suplementy diety są bardzo często oferowanymi środkami, które mają za zadanie wspomóc organizm w kompleksowy sposób. Możemy do nich zaliczyć cały szereg środków, w tym między innymi popularne suplementy dostępne bez recepty, specjalistycznie przygotowane preparaty dla sportowców oraz produkty wykonane na wzór lekarstw, dostępne w aptekach. Jednak kiedy tak naprawdę warto po nie sięgać?

Zdrowa dieta to podstawa naszego zdrowia

Zanim przejdziemy do kwestii suplementów diety, warto zastanowić się nad tym, co tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie i poziom aktywności. Jak się okazuje, często jest to nasza dieta, która może (choć niestety nie musi) sprzyjać zachowaniu zdrowia. Aby działała pozytywnie na nasze ciało, powinna przede wszystkim dostarczać nam niezbędnych składników odżywczych, tj. mikro- i makroelementów, witamin, białek, tłuszczy i węglowodanów w konkretnych proporcjach. Liczą się także dodatkowe substancje, których nie może zabraknąć w diecie, działające jak stymulanty naszego organizmu.

Niestety w wielu przypadkach nie korzystamy ze zdrowej diety. Pośpiech, brak możliwości spędzenia spokojnej chwili we własnej kuchni, zmęczenie i przepracowanie nie dają nam chwili wytchnienia. Właśnie wtedy najczęściej sięgamy po niezdrowe przekąski fast foody. Zaspokajają nasz głód, nie trzeba ich gotować ani zbyt długo na nie czekać. Nie oznacza to jednak, że są dokładnie tym, czego potrzebujemy. Jak się okazuje, wiele z nich po prostu nie dostarcza nam wystarczających składników odżywczych.

Suplementy, które uzupełniają dietę

Wiele osób zamiast zmienić dietę, woli proste rozwiązania, czyli suplementację. Jest to działanie, które wprawdzie pozwala podratować organizm, ale nie ugruntowuje pozytywnych zachowań.

Znacznie lepszym pomysłem jest wprowadzenie stopniowych zmian w diecie, by była jak najzdrowsza, przy równoległym uzupełnianiu niedoborów organizmu za sprawą suplementów. W ten sposób zostaje zachowana odpowiednia równowaga, ciało szybciej wraca do pełnej sprawności i regeneruje się, a jednocześnie wyrabiamy w sobie zdrowe nawyki. Suplementy zawsze muszą być uzupełnieniem i wsparciem, a nie zastępstwem zdrowej diety.

Dlaczego i kiedy warto sięgać zatem po suplementy diety?

Suplementy diety powinny być zawsze traktowane jako uzupełnienie zdrowej diety i wsparcie dla zdrowego trybu życia. Warto sięgać po nie w tych chwilach, w których pojawiają się czynniki obciążające nas bardziej niż zazwyczaj. Może to być właśnie nagła zmiana diety, wzmożony wysiłek fizyczny, zwiększony poziom stresu czy trudniejsza pora roku, sprzyjająca infekcjom. Właśnie w takich chwilach suplementy diety sprawdzą się najlepiej, chroniąc nas przed zgubnymi skutkami tych zróżnicowanych czynników.

Na szczególną uwagę zasługują sobie tutaj suplementy dla sportowców, które osoby bardzo aktywne fizycznie (amatorsko i zawodowo) powinny wpisać na stałe do swojej diety. Ze względu na stałe narażanie się na wzmożoną aktywność, potrzebują bowiem dodatkowych składników służących regeneracji, których może być zbyt mało w klasycznej, nawet zdrowej diecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here