Kłopotliwy kaszel

Kiedy Ciebie lub Twoje dziecko „coś” drapie w gardle i zaczynacie pokasływać, a w oskrzelach gromadzi się wydzielina zapalna, oznacza to, że organizm przystępuje do walki ze stanem zapalnym górnych lub dolnych dróg oddechowych. Najczęściej podłożem kaszlu jest infekcja wirusowa, rzadziej kaszel informuje nas o alergii.

Organizm broni się przed infekcją

Podrażnione błony śluzowe dróg oddechowych wydzielają zwiększone ilości śluzu, który ma dosłownie wypłukać chorobotwórcze mikroorganizmy. Błony są usiane gruczołami śluzowymi i surowiczymi, które w obliczu atakujących wirusów zwiększają aktywność. Produkują mnóstwo płynu, który powoli przemieszcza się w kierunku gardła, przesuwany przez mikroskopijne rzęski nabłonka migawkowego. W pewnym momencie chory zaczyna kaszleć – ruchy rzęsek nie wystarczają już, by usuwać nadmiar śluzu. Gwałtowne skurcze przepony wyrzucają powietrze, pomagają wykrztusić zalegającą ciecz. Z tego samego powodu kichamy – to walka o czystość, drożność naszych dróg oddechowych.

Wyleczyć kaszel

W skutecznym leczeniu kaszlu duże znaczenie ma dobre nawodnienie organizmu, czyste, wilgotne powietrze w domu i ograniczenie aktywności fizycznej, która nasila kaszel. Istotna jest odpowiednio dobrana dieta, pozbawiona pokarmów śluzotwórczych (mleko i jego przetwory, cukier i biała mąka), obfita w warzywa, zioła (np. majeranek), pieczone owoce, kasze, tłuszcze. Odpowiednio dobrane zabiegi pielęgnacyjne wspierają leczenie, warto zastosować ćwiczenia oddechowe, kąpiele w soli bocheńskiej, inhalacje z soli kuchennej, bańki.

W pierwszej fazie infekcji pojawia się zazwyczaj kaszel suchy i meczący – ten jest najtrudniejszy do zniesienia. Zwykle w miarę upływu czasu kaszel zmienia swój charakter i staje się produktywny, poddaje się wykrztuszeniu. Taki rodzaj kaszlu nosi nazwę wilgotnego lub mokrego. Wydzielina z układu oddechowego jest następnie przenoszona do przewodu pokarmowego, a żołądek radzi już sobie z jej zawartością. Kwaśne środowisko panujące w żołądku działa bowiem jak wewnętrzny antybiotyk – nie ma konieczności wypluwania zapalnej wydzieliny (nie martwmy się zatem, gdy malec ją połyka zamiast wypluwać).

Czasem kaszel wydaje się nie mieć końca…

Uwaga: słyszysz chrapliwy, głośny kaszel i świsty? Nie ryzykuj! Skontaktuj się z lekarzem. Nagłe zwężenie dróg oddechowych, zwłaszcza u małego dziecka, może być niebezpieczne i wymaga szybkiej, specjalistycznej interwencji. Po ustąpieniu ostrych objawów należy przyjrzeć się raz jeszcze chorobie i postawić właściwe rozpoznanie. Często tak burzliwie przebiegające objawy zapalenia krtani mogą być spowodowane zakażeniem wirusem RSV. Wówczas nie zwlekajmy z zasięgnięciem opinii lekarza pediatry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here