Ból owulacyjny

Czym jest owulacja?

Około 14 dnia cyklu dojrzałe jajeczko pęka i wędruje do jajowodu. Ten proces nazywa się owulacją i jest najważniejszą częścią procesu reprodukcji. Nie każda kobieta odczuwa owulację. Chociaż nieprzyjemne wrażenie niekoniecznie jest powodem do niepokoju, to nie należy ignorować bólu owulacyjnego.

Podstawy bólu owulacji

Ból owulacyjny w większości przypadków jest krótki i nieszkodliwy. Możesz zauważyć jednostronny ból przez kilka minut lub nawet kilka godzin w dniu rozpoczęcia owulacji

Owulacja obejmuje obrzęk torbieli pęcherzykowej, a następnie pęknięcie w celu uwolnienia komórki jajowej po nagłym wzroście hormonu luteinizującego (LH)

Po uwolnieniu jajeczka jajowód się kurczy, aby umożliwić mu dotarcie do nasienia oczekującego na zapłodnienie. Krew i inny płyn z pękniętego pęcherzyka mogą również dostać się do jamy brzusznej i miednicy podczas tego procesu i powodować podrażnienie.

Ból  może być odczuwalny od tępego bólu do ostrych skrętów. Może mu towarzyszyć plamienie lub inna wydzielina .

Jeśli ból stanie się silny lub zdarzy się w innych momentach cyklu, skonsultuj się z lekarzem.

Inne przyczyny bólu podczas cyklu

Istnieje kilka innych powodów, dla których możesz odczuwać ból podczas swojego cyklu. Staraj się śledzić, kiedy i gdzie odczuwasz dyskomfort, jak długo to trwa oraz wszelkie inne związane z tym objawy. Prowadzenie rejestru może pomóc tobie i lekarzowi ustalić przyczynę.

Jeśli ból w połowie cyklu się utrzymuje, lekarz może wykonać różne testy, aby zidentyfikować źródło i zaoferować pomoc.

Torbiele

Torbiel jajnika może powodować szereg objawów, od skurczy i mdłości po wzdęcia . Niektóre torbiele mogą wogóle nie dawać objawów.

Torbiele skórne , cystadenomy i endometriomy są innymi, rzadziej występującymi typami torbieli, które mogą powodować ból. Inny stan zwany zespołem policystycznych jajników (PCOS) charakteryzuje wiele małych torbieli na jajnikach. Nieleczone mogą powodować niepłodność .

Lekarz może zlecić badanie TK , MRI lub USG, aby ustalić, czy masz torbiel i jaki to typ. Wiele torbieli ustępuje samoistnie bez interwencji medycznej. Jeśli jednak rosną lub są nietypowe, to należy reagować, torbiele mogą prowadzić do powikłań i mogą wymagać usunięcia.

Endometrioza lub zrosty

Endometrioza lub zrostyEndometrioza jest bolesnym stanem, w którym tkanka macicy rośnie poza jamą macicy. Obszary dotknięte chorobą ulegają podrażnieniu, gdy tkanka reaguje na hormony wydzielane podczas cyklu, powodując krwawienie i stany zapalne poza macicą.

Podobnie zrosty wewnątrzmaciczne, znane również jako zespół Ashermana , mogą powstać po wcześniejszym zabiegu chirurgicznym. Obejmuje to  łyżeczkowanie lub cesarskie cięcie . Wcześniejsze zakażenie macicy może również powodować te zrosty. Możesz również rozwinąć zespół Ashermana określonej przyczyny.

Ponieważ lekarze nie widzą tych stanów podczas rutynowego badania ultrasonograficznego , lekarz może zlecić histeroskopię lub laparoskopię . Są to zabiegi chirurgiczne, które pozwalają lekarzom bezpośrednio zajrzeć do macicy lub miednicy.

Zakażenia lub choroby przenoszone drogą płciową

Czy Twojemu bólowi towarzyszy niezwykły lub cuchnący zapach wydzieliny ? Czy masz gorączkę ? Czy piecze cię podczas oddawania moczu ?

Objawy te mogą wskazywać na infekcję bakteryjną lub chorobę przenoszoną drogą płciową, która wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Bez leczenia infekcje i choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do bezpłodności. Mogą nawet być śmiertelne.

Infekcja może być spowodowana przez poród lub procedury medyczne. Czasami infekcja dróg moczowych (UTI) może powodować ogólny ból miednicy. Choroby przenoszone drogą płciową, takie jak chlamydia , rzeżączka i wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), są najczęściej łapane podczas seksu bez prezerwatyw.

Ciąża pozamaciczna

Jednostronny ból miednicy może być oznaką ciąży pozamacicznej .

Dzieje się tak, gdy zarodek wszczepia się w jajowody lub w innym miejscu poza macicą. Ciąża pozamaciczna może zagrażać życiu i zwykle zostaje odkryta przed ósmym tygodniem .

Jeśli uważasz, że możesz być w ciąży , natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Jeśli jesteś w ciąży pozamacicznej, będziesz potrzebować natychmiastowego leczenia lekami lub operacji, aby zapobiec pęknięciu jajowodu.

Metody przeciwbólowe

Jeśli odwiedziłaś swojego lekarza i wykluczone zostały choroby, są to bóle owulacyjne. Nadal zwracaj uwagę na wszelkie zmiany i objawy. Możesz zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić dyskomfort związany z bólem w połowie cyklu: Zastosuj podkładkę grzewczą na dotkniętym obszarze lub weź gorącą kąpiel.

Kiedy zadzwonić do lekarza

Wszystkie kobiety powinny odbywać coroczną wizytę u ginekologa w celu omówienia wszelkich innych obaw związanych ze swoim zdrowiem ginekologicznym, a także przejść pełne badanie miednicy.

Zwróć uwagę na ból miednicy

Dla wielu kobiet ból w połowie cyklu jest po prostu oznaką owulacji. Istnieje kilka innych stanów, które mogą powodować ból miednicy , z których niektóre są poważne, jeśli nie są leczone. Zawsze dobrym pomysłem jest zwracanie uwagi na swoje ciało i zgłaszanie wszystkiego nowego lekarzowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here