Witaminy ciążowe to multiwitaminy przeznaczone tylko dla kobiet w ciąży. W porównaniu ze zwykłą multiwitaminą zawierają więcej niektórych składników odżywczych, których potrzebujesz w czasie ciąży. Twój lekarz może przepisać Ci witaminę ciążową podczas pierwszego badania prenatalnego . Możesz też kupić je bez recepty. Przyjmuj witaminy codziennie podczas ciąży. Jeśli planujesz zajść w ciążę, możesz zacząć przyjmować witaminy przed zajściem w ciążę.

Twoje ciało wykorzystuje witaminy, minerały i inne składniki odżywcze w żywności, aby pomóc dziecku pozostać silnym i zdrowym. W czasie ciąży Twoje rosnące dziecko otrzymuje od ciebie wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje. Dlatego możesz potrzebować ich więcej w czasie ciąży niż wcześniej. Jeśli jesteś w ciąży mnogiej (bliźniaki, trojaczki lub więcej) , możesz potrzebować więcej składników odżywczych niż w przypadku jednego dziecka. Twoja ciążowa witamina zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych potrzebnych podczas ciąży.

Jeśli jesteś wegetarianinem, masz alergię pokarmową lub nie możesz jeść niektórych pokarmów, warto, abyś wzięła suplement, który pomoże ci uzyskać więcej określonych składników odżywczych. Suplement jest produktem przyjmowanym w celu uzupełnienia niektórych składników odżywczych, których nie ma w wystarczającej ilości w spożywanych pokarmach. Na przykład twój lekarz może zalecić przyjmowanie suplementu witaminowego, aby uzyskać więcej witaminy D, żelaza lub wapnia.

Jakie składniki odżywcze są najważniejsze w czasie ciąży?

Wszystkie składniki odżywcze są ważne, ale te sześć odgrywa kluczową rolę we wzroście i rozwoju dziecka w czasie ciąży:

 • Kwas foliowy
 • Żelazo
 • Wapń
 • Witamina D
 • DHA
 • Jod

Co to jest kwas foliowy?

Kwas foliowy jest witaminą B, której każda komórka w twoim ciele potrzebuje do zdrowego wzrostu i rozwoju. Przyjmowanie kwasu foliowego przed i podczas wczesnej ciąży może pomóc w zapobieganiu wadom wrodzonym mózgu i kręgosłupa zwanych wadami cewy nerwowej  (zwanymi także NTD). Niektóre badania pokazują, że przyjmowanie kwasu foliowego może zapobiegać wadom serca i wadom wrodzonym jamy ustnej dziecka, zwanym rozszczepem wargi i podniebienia .

Aby zapobiec NTDS, weź suplement witaminy z 400 mikrogramami kwasu foliowego każdego dnia co najmniej 1 miesiąc przed ciążą przez pierwsze 12 tygodni ciąży. Codziennie przyjmuj suplement witaminy z 400 mikrogramami kwasu foliowego, nawet jeśli nie próbujesz zajść w ciążę.

W czasie ciąży przyjmuj codziennie witaminę zawierającą 600 mikrogramów kwasu foliowego. Kwas foliowy działa tylko w celu zapobiegania NTD przed i podczas pierwszych tygodni ciąży. Później w ciąży potrzebujesz 600 mikrogramów kwasu foliowego każdego dnia, aby pomóc dziecku rosnąć i rozwijać się.

Jeśli masz wysokie ryzyko urodzenia dziecka z NTD, weź 4000 mcg kwasu foliowego każdego dnia, aby zapobiec NTD. Zacznij przyjmować 4000 mcg na 3 miesiące przed zajściem w ciążę i przez 12 tygodni ciąży. Zapytaj swojego lekarza, jak bezpiecznie uzyskać tak dużo kwasu foliowego. Nie jest bezpieczne przyjmowanie kilku witamin i witamin ciążowych, ponieważ można uzyskać zbyt dużo innych składników odżywczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Kwas foliowy można również uzyskać z pożywienia. Pokarmy wzbogacone kwasem foliowym obejmują:

Produkty wytwarzane z rodzaju mąki zwanej maką kukurydzianą, takie jak tortille, chipsy tortilla, skorupki taco, biały ryż

Kwas foliowy można również uzyskać z niektórych owoców i warzyw. Kwas foliowy zawarty naturalnie w pożywieniu, nazywa się folianem. Dobre źródła kwasu foliowego obejmują:

 • Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i brokuły
 • Soczewica I Fasola
 • Sok pomarańczowy

Co to jest żelazo?

Żelazo jest minerałem. Twoje ciało wykorzystuje żelazo do wytwarzania hemoglobiny, białka, które pomaga przenosić tlen z płuc do reszty ciała. Potrzebujesz dwa razy więcej żelaza podczas ciąży niż przed ciążą. Kiedy jesteś w ciąży, twoje ciało potrzebuje żelaza, do tego aby uzyskać więcej krwi, aby organizm mógł dostarczyć tlen Twojemu dziecku. Twoje dziecko potrzebuje żelaza do wytworzenia własnej krwi.

Podczas ciąży potrzebujesz 27 miligramów żelaza dziennie. Większość witamin ciążowych ma taką ilość. Możesz także pozyskać żelazo z pożywienia. Dobre źródła żelaza obejmują:

 • Chude mięso, drób i owoce morza
 • Płatki, chleb i makaron z dodatkiem żelaza (sprawdź etykietę na opakowaniu)
 • Zielone warzywa liściaste
 • Fasola, orzechy, rodzynki i suszone owoce

Istnieją dwa rodzaje żelaza. Żelazo z mięsa, drobiu i ryb. Drugie to żelazo niehemowe z produktów pochodzenia roślinnego, takich jak fasola, owoce, warzywa i orzechy, lub produktów wytwarzanych z roślin, takich jak płatki zbożowe. Twoje ciało wchłania więcej żelaza niehemowego, gdy jesz owoce i warzywa razem z mięsem, drobiem i rybami lub z jedzeniem o wysokiej zawartości witaminy C. Żywność z dużą ilością witaminy C to grejpfrut, mango, papaja, kantalupa, pomidory, kapusta , szpinak i brokuły.

Co to jest wapń?

Wapń jest minerałem, który pomaga kościom, zębom, sercu, mięśniom i nerwom dziecka rozwijać się. Podczas ciąży potrzebujesz 1000 miligramów wapnia każdego dnia. Możesz uzyskać tę ilość, przyjmując witaminę oraz jedząc jedzenie, które zawiera dużo wapnia. Dobre źródła wapnia obejmują:

 • Mleko, ser i jogurt
 • Brokuły i Jarmuż
 • Sok pomarańczowy z dodatkiem wapnia (sprawdź etykietę na opakowaniu)

Jeśli nie masz wystarczającej ilości wapnia w czasie ciąży, twoje ciało pobiera go z kości i podaje dziecku. Może to powodować choroby, takie jak osteoporoza, w późniejszym życiu. W tym stanie kości stają się cienkie i łatwo łamią się.

Jak widać odpowiednia ilość przyjmowanych witamin podczas ciąży jest bardzo ważna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here